• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Unia gotowa otworzyć granice dla Mołdawian

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Komisja PE ds. swobód obywatelskich opowiedziała się w środę za zniesieniem wiz dla Mołdawian, którzy mają paszporty biometryczne. Mołdawia to pierwszy kraj Partnerstwa Wschodniego, który spełnił wymogi wprowadzenia ruchu bezwizowego ze strefą Schengen.

- To historyczna chwila dla Republiki Mołdawii i jej przyszłości w Unii Europejskiej - oświadczyła po głosowaniu w komisji sprawozdawczyni PE w tej sprawie, słoweńska europosłanka Tanja Fajon. - Mamy nadzieję, że jeszcze przed latem obywatele Mołdawii, którzy są posiadaczami paszportów biometrycznych, będą mogli podróżować bez wiz do krajów strefy Schengen - dodała.

Decyzja w marcu

Cały Parlament Europejski ma głosować w tej sprawie na posiedzeniu w Strasburgu pod koniec lutego. W marcu propozycję powinny poprzeć państwa Unii.

Komisja Europejska zaproponowała zniesienie wiz dla Mołdawian posiadających paszporty biometryczne pod koniec listopada ubiegłego roku, tuż przed parafowaniem przez ten kraj umowy stowarzyszeniowej z UE na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

W opublikowanym w połowie listopada raporcie o postępach Mołdawii we wdrażaniu planu działania w sprawie liberalizacji wizowej KE oceniła, że po ponad trzech latach prac Kiszyniów spełnił wszystkie wymagane kryteria. Przeprowadził reformę ministerstwa spraw wewnętrznych, a także poprawił współpracę sądową z UE w sprawach kryminalnych oraz międzynarodową współpracę policyjną. Ponadto lepiej współpracuje z Ukrainą, jeśli chodzi o zarządzanie granicami.

Ukraina i Gruzja następne?

Według KE liczba składanych przez obywateli Mołdawii wniosków o krótkoterminowe wizy Schengen pozostawała stabilna przez minione trzy lata (50-55 tys.). Wielu Mołdawian ma zresztą paszporty rumuńskie. Mołdawia zniosła obowiązek wizowy dla obywateli UE 1 stycznia 2007 roku.

Ukraina i Gruzja, które również wdrażają plany działań w sprawie liberalizacji wizowej, nie spełniły jeszcze wszystkich kryteriów pozwalających na zniesienie wiz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane