• rozwiń

Unia fiskalna? Może być konieczne referendum

Irlandia może musieć przeprowadzić referendum w sprawie utworzenia unii fiskalnej w strefie euro - powiedziała w piątek irlandzka minister stanu ds. europejskich Lucinda Creighton.

Na szczycie w Brukseli przywódcy UE porozumieli się w sprawie tzw. nowego paktu fiskalnego, który ma być wdrożony umową międzyrządową 17 państw strefy euro oraz siedmiu innych krajów.

JEST JUŻ 17+7. BĘDZIE 17+9?

Chodzi o zastosowanie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych, w tym o wprowadzenie automatycznych sankcji za łamanie dyscypliny budżetowej dla krajów przekraczających limity deficytu i długu publicznego, a także wpisanie do konstytucji przez wszystkie kraje tzw. złotej zasady utrzymywania zrównoważonych budżetów.

Referendum? 50 na 50

Zdaniem Lucindy Creighton prawdopodobieństwo tego, że referendum będzie konieczne, wynosi 50 na 50. - Będziemy przyglądać się temu w kilku następnych tygodniach - powiedziała agencji Reutera przez telefon minister, która przebywa w Brukseli na szczycie UE.

Creighton oświadczyła także, iż oczekuje, że Europejski Bank Centralny będzie działał w nadchodzących tygodniach bardziej zdecydowanie w kwestii programu skupu obligacji krajów zagrożonych. Minister utrzymuje, że istnieje stała konieczność aktywności EBC na rynku "w celu kontynuowania prób i ustabilizowania euro".

EUROPA NAD PRZEPAŚCIĄ - czytaj raport

//gak/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane