• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Unia daje szansę Nabucco

Unia daje szansę Nabucco
Foto: TVN24 Foto: Unia da pieniądze na Nabucco

Unia zmienia plany. Gazociąg Nabucco wrócił na listę inwestycji w antykryzysowym planie pobudzania unijnej gospodarki wartości 5 mld euro - podały w czwartek cytowane przez PAP polskie źródła rządowe. Na rezygnację z dofinansowania jego budowy przez Unię naciskały wcześniej m.in. Niemcy i Wielka Brytania.

- Na liście są dwie inwestycje w ramach południowego korytarza: Nabucco oraz ITGI - powiedziały Polskiej Agencji Prasowej polskie źródła rządowe. Nabucco ma być zasilony kwotą 200 mln euro, zaś gazociąg ITGI Posejdon między Włochami a Grecją - 100 mln euro.

Decyzję w sprawie antykryzysowego planu UE mają podjąć szefowie państw i rządów "27" na rozpoczętym po południu dwudniowym szczycie UE. Źródła spodziewają się decyzji pozytywnej - nawet już w czwartek.

Główni przeciwnicy...

Mimo że propozycja budziła przed szczytem opór wielu krajów, w tym przede wszystkim Niemiec, które jako główny płatnik do unijnej kasy nie chcą wydawać na innych. Argumentują też, że długoterminowe projekty wcale nie przyczynią się bezpośrednio do pobudzenia gospodarki.

Niemcy argumentowały, że projekt Nabucco, który ma zapewnić UE dostawy gazu z rejonu Morza Kaspijskiego, zmniejszając energetyczne uzależnienie od Rosji, jest jeszcze w powijakach. Pod ich naciskiem czeskie przewodnictwo "ukryło" go więc na liście pod szerszą nazwą: południowy korytarz energetyczny. W najnowszej propozycji Nabucco jest z powrotem czarno na białym.

... i główni beneficjenci

Zdecydowana większość planu antykryzysowego Unii to projekty energetyczne, na które Komisja Europejska chce wydać 3,9 mld euro, w tym na elektrownię w Bełchatowie i terminal gazowy LNG w Świnoujściu. Polski rząd jest gorącym orędownikiem propozycji KE. Szacuje, że Polska ma szansę stać się największym beneficjentem planu, uzyskując na projekty energetyczne łącznie ok. 330 mln euro.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane