• rozwiń
  • WIG20 2380.60 +0.91%
  • WIG30 2704.58 +0.89%
  • WIG 60174.97 +0.74%
  • sWIG80 10949.00 +0.13%
  • mWIG40 4045.82 +0.34%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:16

Dostosuj

Unia da 11 mld euro Ukrainie. "Może liczyć na więcej"

Unia da 11 mld euro Ukrainie. "Może liczyć na więcej"
Foto: tvn24 Foto: Janusz Lewandowski: Ukraina może też liczyć na kredyt z Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Oprócz zaproponowanej w środę pomocy UE w wysokości 11 mld euro Ukraina może też liczyć na kredyt z Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz wsparcie poszczególnych państw - ocenia unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Lewandowski przypomniał, że już w zeszłym roku Ukraina miała możliwość uzyskania z MFW pożyczki w wys. 15 mld dolarów, czego warunkiem było wdrażanie trudnych reform. - Pakiet z MFW nadal jest do wynegocjowania - mówi Lewandowski.

To dopiero początek?

Komisarz dodaje, że ogłoszony w środę przez Komisję Europejską pakiet wsparcia na 11 mld euro jest tym, czego Ukraina może oczekiwać w tym roku i następnych latach od samej UE. - Pakiet ten jest wyrazem zrozumienia ze strony Unii, jak bardzo ważna jest osłona finansowa nad tą delikatnie rozwijającą się demokracją ukraińską - twierdzi komisarz. Ocenia również, że "Ukraina przestała być problemem kilku państw graniczących z tym krajem" i wszyscy pozostali członkowie UE mają świadomość powagi "rozgrywki geopolitycznej oraz podatności Ukrainy na destabilizację ze strony Rosji".

Według Lewandowskiego "najbardziej elastyczną" częścią unijnego pakietu jest. tzw. pomoc makroekonomiczna w wys. 1,6 mld euro, czyli pożyczki gwarantowane z budżetu UE. Może ona zostać już udzielona przed wyborami na Ukrainie, wyznaczonymi na 25 maja, a jej wielkość będzie zależeć od tego, czy Unia będzie chciała poczekać na podpisanie przez Ukrainę umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, czy też "uznamy, że kryzysowa sytuacja jest tak napięta, iż trzeba dać Ukrainie osłonę". Decyzję w tej sprawie mogą podjąć przywódcy państw UE na czwartkowym szczycie.

Ile pieniędzy potrzeba?

W Kijowie przebywa obecnie misja KE, która ustala, ile pilnego wsparcia Ukraina potrzebuje i kiedy. Lewandowski zasygnalizował, na jakie cele ta pomoc może zostać wykorzystana. Ukraina ma "zaległości w spłacie należności za gaz, prawdopodobnie mogą być problemy w wypłacie emerytur, rent czy też pensji w administracji rządowej. W czerwcu pojawi się konieczność obsługi długu publicznego".

Nie będzie wysyłania czeków in blanco bez pewności, że rzeczywiście Ukraina się naprawi w sensie przejrzystości życia publicznego i gospodarczego

Janusz Lewandowski

Pozostała część unijnego pakietu wsparcia dla Ukrainy, czyli 1,4 mld euro do 2020 r. w formie grantów i 8 mld euro z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego będzie już zależeć od wdrażania przez Kijów reform i programu naprawczego. - Nie będzie wysyłania czeków in blanco bez pewności, że rzeczywiście Ukraina się naprawi w sensie przejrzystości życia publicznego i gospodarczego - twierdzi komisarz.

Kiedy umowa?

Wsparciem dla tego kraju może być też przyśpieszone wdrażanie części wynegocjowanej już z Ukrainą umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu z UE, bez czekania na jej ratyfikację, a nawet jej podpisanie. Komisja proponuje jednostronne wdrożenie przez UE zapisów umowy dotyczącej wolnego handlu jeszcze przed jej podpisaniem.

Według Lewandowskiego tematem czwartkowego spotkania szefów państw i rządów UE z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem w Brukseli będzie też termin podpisania umowy stowarzyszeniowej. Jak powiedział, UE ma nadzieję usłyszeć od premiera Ukrainy jego ocenę, czy lepiej podpisać umowę stowarzyszeniową już teraz z tymczasowym rządem, ryzykując reakcję Rosji, czy też lepiej odczekać do powołania nowego rządu po majowych wyborach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane