• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Unia chce tańszego UMTS

Unia chce tańszego UMTS
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Nowe przepisy mają obniżyć cenę usługi 3G

Już wkrótce komórkowe usługi 3G powinny być tańsze i bardziej dostępne. Według Komisji Europejskiej taki właśnie efekt ma przynieść zmiana europejskiego prawa telekomunikacyjnego. Reforma - która wejdzie w życie w październiku - umożliwia oferowanie usług 3G na częstotliwościach zarezerwowanych do tej pory dla GSM.

Bruksela robi kolejny ukłon w stronę użytkowników komórek wewnątrz Wspólnoty. Wcześniej już kilkakrotnie centralnie obniżała dyrektywą opłaty za połączenia i sms-y w roamingu. Teraz przyszła kolej na usługi trzeciej generacji - czyli UMTS.

- Ta decyzja oznacza, że firmy telekomunikacyjne będę mogły oferować usługi 3G po niższej cenie i na terenie całego kraju. Obecnie operatorzy 3G korzystają z częstotliwości 2 GHz, co niesie za sobą konieczność instalowania większej liczby stacji bazowych, a więc jest droższe i skutkuje mniejszym zakresem usług. W efekcie nowej zmiany spodziewamy się znacznego wzrostu liczby użytkowników telefonii 3G w krajach Unii Europejskiej - wyjaśnił Martin Selmayr, rzecznik Komisji Europejskiej.

Jak dodał państwa członkowskie będą miały sześć miesięcy na dostosowanie swego wewnętrznego prawa do nowych przepisów. Według szacunków Komisji Europejskiej zmiana prawa telekomunikacyjnego sprawi, że firmy oferujące usługi 3G zaoszczędzą ponad 1,5 mld euro

Transfer przyszłości

Istotą usług komórkowych trzeciej generacji UMTS jest dostarczenie abonentom nowych rodzajów usług realizowanych jednocześnie i ze zmienną szybkością transmisji - co nie było możliwe w systemach 2G ze względu na niewielką przepływność kanałów komunikacyjnych.

Drugą ważną cechą usług telefonii komórkowej 3G jest zwiększenie odporności przesyłanych strumieni informacji na zaniki i zakłócenia w kanale radiowym, co usprawnia dostęp do wszelkich oferowanych w sieciach globalnych usług. Dzięki 3G abonent może swobodnie korzystać np. z telewizji mobilnej, czy przeprowadzać wideorozmowy.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane