• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Unia broni się przed Gazpromem

Unia broni się przed Gazpromem
Foto: TVN24 Foto: UE chce się bronić przed wpływami Gazpromu

Komisja Europejska chce chronić unijny rynek energetyczny przed koncernami spoza Wspólnoty, których motywy mogą być polityczne.

Dziś Komisja Europejska przedstawi projekt nowych przepisów dla rynku energetycznego. Choć Bruksela nie mówi wprost, to wiadomo, że chodzi o utrudnienia dla rosyjskich firm.

Zamysł jest prosty i nie może być uznany za dyskryminujący. UE postawi innym takie same warunki, jak swoim firmom, czyli nakaz oddzielenia dystrybucji energii od jej produkcji. A więc firma, która będzie chciała kupić spółkę przesyłową w UE, będzie musiała udowodnić, że nie posiada żadnych aktywów w produkcji energii. W ten sposób komisja zamierza poskromić ambicje Gazpromu, który chce umocnić swoją pozycję w krajach Wspólnoty.

Do tej pory Bruksela tolerowała sytuację, w której Rosja miała nieograniczony dostęp do europejskiego rynku energetycznego, ale sama nie chciała dopuścić unijnych firm do swych surowców i sieci przesyłowych. W końcu komisja postanowiła to zmienić i przygotowała raport z propozycjami.

Pakiet nowych rozwiązań musi być zaakceptowany przez państwa członkowskie. Ta sama zasada podziału budzi emocje np. we Francji i Niemczech.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane