• rozwiń

Unia bierze za rogi kryzys

Unia bierze za rogi kryzys
Foto: sxc.hu Foto: Unia się ratuje

Przed końcem lutego odbędzie się nieformalny szczyt szefów państw i rządów krajów Unii Europejskiej w sprawie kryzysu finansowego i gospodarczego - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska. Dokładna data nieformalnego spotkania pozostaje do ustalenia. Dojdzie do niego prawdopodobnie w Brukseli.

Rzecznik komisji Johannes Laitenberger podał, że decyzja w sprawie zwołania szczytu jest wynikiem poniedziałkowej rozmowy szefa KE Manuela Jose Barroso z premierem sprawujących unijne przewodnictwo Czech Mirkiem Topolankiem. Wyjaśnił, że będzie to "spotkanie przygotowawcze" przed marcowym szczytem UE w Brukseli, także poświęconym sprawom gospodarczym.

Unia się ratuje

Komisja Europejska od dawna chce, aby rządy krajów unijnych wspólnie walczyły z rosnącym spowolnieniem gospodarczym i już 26 listopada przedstawiła plan zakładający pomoc w wysokości 200 mld euro, który ma przyspieszyć wzrost i zwiększyć zaufanie konsumentów i biznesu.

Plan został przewidziany na dwa lata i wzywa kraje unijne do zwiększenia wydatków na ratowanie gospodarki. Około 170 mld euro ma pochodzić od rządów poszczególnych krajów, a reszta z funduszy unijnych i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Plan przewiduje m.in. uelastycznienie podejścia KE do deficytów budżetowych krajów znajdujących się w strefie euro, które. Do tej pory deficyt nie mógł przekraczać 3 proc. PKB.

mkg ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane