• rozwiń
  • WIG20 2214.36 +1.07%
  • WIG30 2550.54 +1.06%
  • WIG 57264.89 +0.87%
  • sWIG80 11493.78 +0.17%
  • mWIG40 3957.52 +0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Unia bierze za rogi kryzys

Unia bierze za rogi kryzys
Foto: sxc.hu Foto: Unia się ratuje

Przed końcem lutego odbędzie się nieformalny szczyt szefów państw i rządów krajów Unii Europejskiej w sprawie kryzysu finansowego i gospodarczego - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska. Dokładna data nieformalnego spotkania pozostaje do ustalenia. Dojdzie do niego prawdopodobnie w Brukseli.

Rzecznik komisji Johannes Laitenberger podał, że decyzja w sprawie zwołania szczytu jest wynikiem poniedziałkowej rozmowy szefa KE Manuela Jose Barroso z premierem sprawujących unijne przewodnictwo Czech Mirkiem Topolankiem. Wyjaśnił, że będzie to "spotkanie przygotowawcze" przed marcowym szczytem UE w Brukseli, także poświęconym sprawom gospodarczym.

Unia się ratuje

Komisja Europejska od dawna chce, aby rządy krajów unijnych wspólnie walczyły z rosnącym spowolnieniem gospodarczym i już 26 listopada przedstawiła plan zakładający pomoc w wysokości 200 mld euro, który ma przyspieszyć wzrost i zwiększyć zaufanie konsumentów i biznesu.

Plan został przewidziany na dwa lata i wzywa kraje unijne do zwiększenia wydatków na ratowanie gospodarki. Około 170 mld euro ma pochodzić od rządów poszczególnych krajów, a reszta z funduszy unijnych i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Plan przewiduje m.in. uelastycznienie podejścia KE do deficytów budżetowych krajów znajdujących się w strefie euro, które. Do tej pory deficyt nie mógł przekraczać 3 proc. PKB.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane