• rozwiń

Umowa na katarski gaz w kwietniu

Umowa na katarski gaz w kwietniu
Foto: TVN24 Foto: Polski rząd szuka w Davos alternatywnego dostawcy gazu

Polski rząd szuka w Davos alternatywnego dostawcy gazu - i wygląda, że znajduje. Po rozmowach premiera Donalda Tuska i szefa resortu gospodarki z przedstawicielami Kataru, Aleksander Grad poinformował, że w kwietniu zostanie podpisana w tej sprawie umowa handlowa. Katarski rząd zainteresowany jest także kupnem udziałów warszawskiej GPW.

Szef polskiego rządu Donald Tusk i minister gospodarki Aleksander Grad spotkali się w szwajcarskim Davos z z premierem Kataru szejkiem Hamadem Bin Jassim Bar Jar Al-Thanim.

- Podpisanie umowy na dostawy gazu LNG do Polski jest możliwe w kwietniu tego roku - poinformował po spotkaniu minister skarbu Aleksander Grad.

Katarski gaz ma docierać drogą morską do Świnoujścia. Jak zauważają eksperci, chodzi o to, by stworzyć alternatywę dla dostaw Gazpromu - gazu rosyjskiego i środkowazjatyckiego, ale kupowanego za pośrednictwem Rosjan..

Prywatyzacja GPW? Też w kwietniu

Szef resortu skarbu mówił także o planach katarskiego rządu związanych z prywatyzacją Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. - Porozumienie z rządem Kataru w sprawie GPW możliwe jest także w kwietniu tego roku - stwierdził Grad.

Wyjaśnił, że sprzedawane będzie 74 proc. udziałów w GPW, z czego 25 proc. otrzyma inwestor strategiczny, "reszta będzie podzielona na inwestorów instytucjonalnych i finansowych, jak i uczestników polskiej giełdy, m.in. biura maklerskie i brookerów". Grad podkreślił, że jest to oferta zarówno dla polskich, jak i zagranicznych inwestorów.

eq/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane