• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Umowa gazowa podpisana

Umowa gazowa podpisana
Foto: TVN24/PAP Foto: Podpisanie umowy gazowej

Umowa gazowa podpisana. Po długich negocjacjach wicepremierzy Polski i Rosji Waldemar Pawlak oraz Igor Sieczin podpisali w Warszawie międzyrządowe porozumienie o zwiększeniu dostaw gazu do naszego kraju.

Oprócz porozumienia o zwiększeniu dostaw podpisano też aneks do kontraktu jamalskiego. Podpisali go: prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski, a w imieniu Gazpromu i Gazpromu Export wiceprezes rosyjskiej spółki Aleksander Miedwiediew.

- Cieszę się, że sukcesem zakończyły się negocjacje dotyczące porozumienia w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. To porozumienie i te uzgodnienia przyczyniły się także do poszerzenia współpracy o nowe elementy wynikające z nowych regulacji na rynku europejskim. To objęło spółki. Dotyczy to także spraw związanych z ustanowieniem operatora gazociągów przesyłowych - podkreślił wicepremier Waldemar Pawlak po podpisaniu umowy.

I dodał: - To porozumienie tworzy stabilne dostawy gazu bez przeszkód, wystarczające ilości w perspektywie do 2022 roku.

"Umowy zgodne z prawem UE"

Wicepremierzy zapewnili, że podpisane umowy gazowe są zgodne z prawodawstwem rosyjskim, polskim i europejskim. - Te ustalenia mają charakter rynkowy i odpowiadają prawodawstwu rosyjskiemu, polskiemu i europejskiemu - powiedział Sieczin. - To zajęło więcej czasu, ale został on dobrze wykorzystany, bo zdobyliśmy nowe doświadczenie - dodał.

Wyjaśnił, że to doświadczenie będzie wykorzystywane przy omawianiu nowych polsko-rosyjskich projektów. Rosyjski wicepremier wyraził nadzieję, że będą to projekty zarówno gazowe, jak i z innych dziedzin gospodarki.

Pawlak sprecyzował, że chodzi o projekty z zakresu elektroenergetyki i dostaw ropy. Podkreślił, że należy wspierać bezpośrednią współpracę między polskimi i rosyjskimi firmami, np. wydobywającymi i przetwarzającymi ropę naftową. - Myślę, że jest wiele dobrych i sprzyjających okoliczności do tego, żeby firmy bezpośrednio podejmowały współpracę, bezpośrednio tworzyły warunki do realizacji kontraktów - powiedział Pawlak.

Z podpisania umowy zadowolona jest też strona rosyjska. - Będziemy pracować nad zrównoważeniem tych interesów, które będą kierowane przez gospodarkę rynkową. Chodzi o równowagę interesów producentów i odbiorców - podkreślił Sieczin podczas konferencji.

Rosyjski wicepremier powiedział, że bardzo dobrze ocenia negocjacje i dokumenty, które zostały podpisane w piątek. Jego zdaniem, są one dobrym przykładem "przejrzystego podejścia, które uwzględnia wzajemne interesy i perspektywy długoterminowe".

Długie negocjacje

Rządy Polski i Rosji negocjowały dodatkowe dostawy gazu od ponad roku. Potrzebowaliśmy ich, ponieważ na początku 2009 roku surowiec do Polski przestał przesyłać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.

Pierwszą wersję umowy uzgodniono wiosną, ale w związku z wątpliwościami Komisji Europejskiej związanymi z operatorem gazociągu jamalskiego, Polska wstrzymała podpisanie porozumienia. Po ponownych negocjacjach, tym razem z udziałem przedstawiciela Brukseli, niektóre zapisy zostały zmienione.

Nowa wersja międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją przewiduje zwiększenia dostaw gazu do Polski o ok. 2 mld m sześc. rocznie (z 7,45 do ok. 10 mld m sześc.) We wtorek projekt zaakceptował rząd.

KE chce umowy

Tymczasem Komisja Europejska do czwartku oczekiwała na umowę operatorską przekazującą zarządzanie polską częścią Jamału firmie Gaz-System, warunkując tym akceptację porozumienia. Za brak niezależnego operatora Jamału grozi polskiemu rządowi pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Rząd nie chciał pokazać umowy. - Staramy się działać w tej kwestii zgodnie z interesem Polski i przepisami europejskimi. Jestem przekonany, że tak jest. Nie ma powodów, by akurat Polska była testowana ponad standardy i przepisy obowiązujące w UE - mówił w czwartek Donald Tusk.

kaw, jk/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane