• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Ultimatum dla TP

Ultimatum dla TP
Foto: TVN24 Foto: Nowe ultimatum dla TP

Albo Telekomunikacja Polska zacznie współpracować, albo nastąpi jej podział. Do lipca operator ma zmienić politykę wobec konkurentów. Powinni mieć pełny dostęp do 9,5 mln jego klientów - pisze "Rzeczpospolita".

Jeżeli współpraca z konkurencyjnymi operatorami będzie układać się poprawnie, jeżeli Telekomunikacja Polska w pełni otworzy im dostęp do swoich abonentów, to możemy zrezygnować z planu podziału.

uke

Jeżeli współpraca z konkurencyjnymi operatorami będzie układać się poprawnie, jeżeli Telekomunikacja Polska w pełni otworzy im dostęp do swoich abonentów, to możemy zrezygnować z planu podziału – mówi „Rzeczpospolitej” Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W lipcu ma zapaść ostateczna decyzja, czy na wzór kilku innych narodowych telekomów w Europie dojdzie do tzw. separacji funkcjonalnej TP. Chodzi o oddzielenie pionu zarządzania liniami abonenckimi od działu sprzedaży usług detalicznych w spółce. Pion sieci miałby sprzedawać dostęp do abonentów swojemu działowi sprzedaży po takich samych cenach jak konkurentom TP.

Podział albo współpraca

Dzięki temu koszty tych usług byłyby przejrzyste, a stawki niedyskryminujące operatorów alternatywnych, takich jak Netia, Dialog czy Tele 2. Dzięki temu łatwiej byłoby im konkurować z TP, która ma ponad 80 proc. rynku telefonii stacjonarnej.

Według wyliczeń „Rzeczpospolitej” szacunkowe koszty podziału Telekomunikacji Polskiej wynoszą 500 mln zł.

rzepa

Od dwóch lat, czyli od objęcia prezesury UKE przez Annę Streżyńską, urząd twardo wymusza na TP współpracę z konkurentami. To powoduje odpływ klientów od TP i spadek jej przychodów. Spółka szacuje, że decyzje regulacyjne kosztowały ją w 2007 roku blisko miliard złotych.

Rząd od kilku miesięcy stara się powstrzymywać energiczną szefową UKE i krytycznie wyraża się o jej wojnie z TP. Sprawa podziału operatora będzie tematem rozmów Anny Streżyńskiej z unijną komisarz do spraw społeczeństwa informacyjnego Viviane Reding, która próbuje wprowadzić taką możliwość do wspólnotowego prawa. Rozpoczęła ona swoją wizytę w Polsce. Do spotkania obu pań dojdzie w piątek.

mpj//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane