• rozwiń

Ulgi i lewe dochody na celowniku skarbówki

Ulgi i lewe dochody na celowniku skarbówki
Foto: TVN24 Foto: Kontrolerzy prześwietlą faktury i dochody

Sprawdzanie e-handlu, zwolnień podatkowych czy dochodów z nieujawnionych źródeł – to tylko niektóre priorytety dla inspektorów UKS na 2008 rok, do których dotarła "Rzeczpospolita". Wytyczne obejmują działania, dzięki którym kontrola skarbowa przestała być w zeszłym roku – po raz pierwszy w historii swojego działania – deficytowa.

Plan pracy, wydany w tym roku z opóźnieniem, nie trafił jeszcze do dyrektorów urzędów. Obecny generalny inspektor kontroli skarbowej Andrzej Parafianowicz, mimo że powołany został na to stanowisko już 22 listopada 2007 roku, zadania dla urzędów przygotował i podpisał w drugim tygodniu lutego, choć według informacji gazety, zrobił to dopiero w miniony czwartek, a dokument został antydatowany.

To możesz być Ty

Inspektorzy, częściej niż w 2007 r., mają kontrolować handel internetowy oraz dochody z nieujawnionych źródeł. Pierwszoplanowo traktowane będą również zwolnienia podatkowe i obrót towarowy z zagranicą – w tym zwrot VAT. Skarbówka przyjrzy się także obrotowi paliwami.

Handlowcy powinni spodziewać się kontroli ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych, a zarządzający mieniem Skarbu Państwa – inspekcji oceniających gospodarowanie środkami publicznymi, z uwzględnieniem procesów prywatyzacyjnych. Kontrole nie ominą też podmiotów stosujących ceny transferowe.

Ministerstwo Finansów chce też skutecznie wykorzystywać program informacyjny ISKOS, który w założeniu ma wspierać kontrolę skarbową. Szkopuł w tym, że system ten do dziś nie funkcjonuje, a jego pełne wprowadzenie planowane jest dopiero pod koniec pierwszej połowy 2009 roku.

Kontroler kontrolowany

Ustalono również nowe kryteria oceny samych kontrolujących. Podstawą ma tu być skala wykrytych naruszeń oraz luk systemowych i nowych mechanizmów powstawania nieprawidłowości (np. pozwalających na unikanie płacenia podatków). Ważne też będzie, czy na tej podstawie da się przedstawić jakieś propozycje zmian przepisów, które je ukrócą.

W cenie będzie również innowacyjność działań i prac analitycznych, a także skuteczność kontroli. Wysoką ocenę można też będzie zyskać za skracanie czasu kontroli i dbałość o minimalizowanie uciążliwości dla kontrolowanego.

mkg/pul

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane