• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Ulga czy 1 procent?

Ulga czy 1 procent?
Foto: TVN24 Foto: Goście "Twojego brata PIT-a" nie byli tym razem ekonomistami

Dzięki uldze prorodzinnej, słabo lub nawet średniozarabiające wielodzietne rodziny nie zapłacą podatku w ogóle. Oznacza to jednak, że nie będą miały szansy przekazać 1 proc. tego podatku na rzecz organizacji pozarządowych. O tym, jak ulga prorodzinna wpływa na sytuację organizacji pożytku publicznego, rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Anna Dymna i Jerzy Owsiak.

Prawie 2300 zł może odliczyć od podatku rodzina z dwójką dzieci. Tym samym taka rodzina, zarabiająca nie więcej niż 25 tys. zł rocznie, po odliczeniu ulgi i składki zdrowotnej, którą też może odliczyć, odzyska od fiskusa cały potrącony już przez pracodawcę podatek. Jest to równoznaczne z uniemożliwieniem im przekazania 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego.

- Oczywiście, że te pieniądze przede wszystkim należą się rodzinom - przyznała Anna Dymna, aktorka i założycielka fundacji "Mimo wszystko". Dodała jednak, że nie powinny powstawać wykluczające się nawzajem systemy.

- Byłbym idiotą, gdybym powiedział, że te pieniądze się tym ludziom nie należą - zgodził się Jerzy Owsiak. On również jednak stwierdził, że 1 proc. powinien być "procentem świętym".

Masz pytanie? Napisz, zadzwoń, pomożemy!

Na pytania telewidzów odpowiadał Andrzej Marczak, doradca podatkowy KPMG. Dotyczyły one m.in. ulgi podatkowej na dojazdy do pracy i podatku od inwestycji.

Pytania dotyczące wypełniania rocznych zeznań podatkowych można przesyłać do naszych ekspertów na adres PIT@tvn.pl. Więcej rozmów ze specjalistami o podatkach można znaleźć na stronie telewizji TVN CNBC Biznes www.tvncnbc.pl.

prm/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane