• rozwiń
  • WIG20 2214.06 +0.60%
  • WIG30 2515.48 +0.54%
  • WIG 58395.62 +0.43%
  • sWIG80 11549.10 -0.35%
  • mWIG40 3803.22 +0.12%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:22

Dostosuj

Ułatwienia dla Ukraińców

Ułatwienia dla Ukraińców
Foto: TVN24 Foto: Szefowie MSZ Polski i Ukrainy parafowali umowę o małym ruchu granicznym

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Radosław Sikorski i Wołodymyr Ohryzko parafowali umowę o małym ruchu granicznym między oboma państwami.

- To kolejny krok potwierdzający silną przyjaźń i strategiczne partnerstwo między naszymi krajami, które łączy wspólna europejska perspektywa - powiedział minister Sikorski. Dodał, że bardzo cieszy się z parafowania umowy.

- Ta umowa ułatwi przekraczanie granicy naszym obywatelom z dwóch stron. Prawdopodobnie do końca miesiąca szefowie naszych rządów ją podpiszą - stwierdził minister Ohryzko. Dodał, że w planach jest uruchomienie od sześciu do ośmiu nowych przejść granicznych.

Ministrowie rozmawiali także o wsparciu starań Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej.

Dziś parafowanie, za miesiąc podpisanie umowy
Parafowana umowa może zostać podpisana przez premierów obu państw Julię Tymoszenko i Donalda Tuska w Kijowie. Tusk prawdopodobnie pojedzie na Ukrainę pod koniec marca.

Na mocy porozumienia mieszkańcy strefy przygranicznej będą mogli korzystać z ułatwień w ruchu osobowym między obydwoma państwami. Niestety, nie od razu. Umowa będzie musiała zostać jeszcze ratyfikowana. - Być może nastąpi to jeszcze przed wakacjami - mówił w TVN CNBC Biznes wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski. Na przeszkodzie w szybkim ułatwieniu przemieszczania się ludzi na tym obszarze stoi też brak przejść granicznych. Wiceminister zapowiedział, że w tym celu zostaną otwarte niebawem dwa, a może nawet cztery nowe punkty.

"Mały ruch" był całkiem duży
W Polsce rejon małego ruchu obejmie ponad 1800 miejscowości, a po stronie ukraińskiej ponad 1500. Dokument określa również szczegółowe zasady dotyczące wydawania zezwoleń na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu. Rozwiązuje także kwestie pokrywania kosztów pomocy medycznej udzielonej osobom przebywającym za granicą.

Mieszkańcy ukraińskiego pogranicza narzekają, że w związku z wejściem Polski do strefy Schengen zamiast otrzymywać bezpłatne i wielorazowe wizy zmuszeni są obecnie płacić za nie 35 euro. Nowe zasady sprawiły, że Ukraińcy otrzymują za tę sumę prawo jednokrotnego wjazdu do Polski.

mpj/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane