• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ukrywają baseny przed fiskusem

Ukrywają baseny przed fiskusem
Foto: sxc.hu Foto: Grecy chowają swoje baseny, by za nie nie płacić

Greckie długi odczuwa cała Europa, a bogaci mieszkańcy Aten oszukują fiskusa, ukrywając... przydomowe baseny. Wybuchła więc lokalna wojna - fiskus na pomoc wezwał satelitę, a właściciele ukryli baseny pod brezentem w kolorze trawy. Wszystko przez to, że rząd kazał im zapłacić od tych obiektów słony podatek.

Basen, objęto podatkiem, jako dobro luksusowe. Za basen o wielkości 25-60 metrów kw. właściciel musiałby zapłacić około 800 euro rocznie.

Jak donosi Bloomberg zarejestrowanych i oficjalnie opodatkowanych basenów tego typu w Atenach jest 324. Fiskus postanowił jednak wykorzystać zdobycze techniki i przy pomocy zdjęć satelitarnych obliczył, że w sumie jest ich w stolicy grecji... 16 974.

Biedny kraj, bogaty naród

To oznacza, że podatki spływają raptem za 2 proc. obiektów. jak podaje Bloomberg, na oszustwach podatkowych Grecja traci rocznie 20 mln euro. CNBC podaje z kolei, że powszechna korupcja - łapówki dla inspektorów podatkowych, ale i lekarzy czy urzędników - tylko w ubiegłym roku spowodowała straty dla budżetu rzędu 1 mln euro.

- Oszustwa podatkowe grają kluczową rolę w kryzysie - mówi z kolei francuskiemu "Le Monde" Costas Bakouris, szef Transparency International w Grecji. - Wystarczy spojrzeć przez okno na te wszystkie luksusowe auta na ulicach, by zdać sobie sprawę ze skali problemu - dodaje.

Dostali pomoc

Grecki rząd, który zmaga się z gigantycznym deficytem, poprosił o pomoc państwa Unii Europejskiej oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Przyjęto unijny mechanizm pomocy dla zadłużonych państw strefy euro. Z niego dla Grecji przeznaczono 110 mld euro.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane