• rozwiń

Ukraińskie żelazo, maszyny i produkty rolne wjadą bez cła do Unii Europejskiej

Ukraińskie żelazo, maszyny i produkty rolne wjadą bez cła do Unii Europejskiej
Foto: sxc.hu Foto: Zniesienie większości ceł dla Ukrainy muszą zaakceptować państwa UE, co może nastąpić jeszcze w kwietniu

Parlament Europejski udzielił w czwartek poparcia dla propozycji zlikwidowania ok. 98 proc. ceł, które ukraińscy producenci żelaza, stali, produktów rolnych oraz maszyn płacą obecnie na granicy Unii Europejskiej. Działanie to pozwoli ukraińskim producentom i eksporterom na oszczędności w wysokości 487 milionów euro rocznie.

Nowe zasady dotyczące ceł dla Ukrainy mają obowiązywać do 1 listopada br. bądź też do chwili podpisania drugiej części umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, dotyczącej ustanowienia strefy wolnego handlu (jeśli nastąpi to przed 1 listopada).

Ważny moment

- Parlament Europejski od dawna wspierał europejską drogę Ukrainy, ale w dzisiejszym głosowaniu mógł po raz pierwszy w konkretny sposób wyrazić to wsparcie - powiedział europoseł Paweł Zalewski (PO), który przygotował raport PE w tej sprawie.

Dodał, że pomoc dla gospodarki ukraińskiej poprzez zniesienie większości ceł przychodzi w bardzo ważnym momencie.

- Ukraina przeżywa bardzo poważny kryzys gospodarczy, w tym także budżetowy, związany z brakiem dewiz. Kraj ten jest też pod olbrzymią presją ze strony Rosji, także ekonomiczną - dodał.

Jakie cła zostaną obcięte?

Zgodnie z propozycją UE usunie 94,7 proc. taryf celnych, nakładanych obecnie na towary przemysłowe importowane z Ukrainy oraz zredukuje pozostałe taryfy. Zniesione zostanie również 82 proc. taryf celnych UE nakładanych na eksport produktów rolnych. Jednak w przypadku niektórych produktów rolnych, jak zboża, wieprzowina, wołowina i drób, wprowadzone zostaną bezcłowe kwoty importowe, aby nie naruszyć interesów ich producentów na terenie UE.

Unijne preferencje handlowe obejmą też 83,4 proc. produktów ukraińskiego przetwórstwa spożywczego.

Opłaty celne będą mogły zostać przywrócone, gdyby napływ towarów importowanych z Ukrainy mógł zagrozić lub spowodować poważne trudności dla producentów tego typu towarów na terenie UE.

Decyzja w kwietniu?

Ukraina nie będzie zobowiązana do redukcji ceł dla Unii na zasadzie wzajemności. W trakcie obowiązywania preferencji nie będzie mogła jednak wprowadzić nowych ceł, opłat czy restrykcji ilościowych na towary z UE.

Zniesienie większości ceł dla Ukrainy muszą zaakceptować państwa UE, co może nastąpić jeszcze w kwietniu.

Otwarcie unijnego rynku dla Ukrainy to część pakietu wsparcia UE dla tego kraju o wartości ponad 11 mld euro. Już w najbliższych tygodniach Ukraina otrzymać ma też pierwsze 100 mln euro pomocy makroekonomicznej, zaś do końca czerwca może liczyć na 850 mln euro wsparcia finansowego od UE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane