• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Ukrainę dotknęła już zapaść

Ukrainę dotknęła już zapaść
Foto: TVN24 Foto: Prezydent Ukrainy twierdzi, że obecny budżet ma charakter wyłącznie polityczny

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko ocenił, że spadek Produktu Krajowego Brutto (PKB) w pierwszym kwartale bieżącego roku mógł wynieść w jego kraju nawet 23 procent.

- W czwartym kwartale ubiegłego roku spadek PKB wyniósł 14 procent. Jestem przekonany, że w pierwszym kwartale (2009 roku) wyniesie on 20-23 procent" - powiedział szef państwa w poniedziałek, podczas forum "Władza i biznes - partnerzy" w Kijowie.

Juszczenko po raz kolejny zaapelował w związku z tym do premier Ukrainy Julii Tymoszenko o wprowadzenie zmian w budżecie, które uwzględniłyby obecne tendencje gospodarcze.

- Dzisiejszy budżet jest aktem politycznym, to nie jest budżet, z którym można żyć - podkreślił prezydent.

Uzyskanie oficjalnych informacji o dynamice PKB Ukrainy jest niemożliwe, gdyż Państwowy Komitet Statystyki nie publikuje takich danych od początku roku. W lutym Komitet podał, że w związku z koniecznością przejścia na standardy międzynarodowe, dane o PKB będą ujawniane raz na kwartał, a to jednak nie nastąpiło.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciel Juszczenki w Radzie Ministrów Ołeksandr Szłapak poinformował o rozporządzeniu gabinetu Tymoszenko z 20 maja, zgodnie z którym organom władzy zakazano publikowania danych, dotyczących finansów państwa.

Szłapak nazwał to rozporządzenie "cenzurą gospodarczą" rządu.

Jak prognozował w kwietniu Bank Światowy, spadek PKB na Ukrainie w skali całego bieżącego roku wyniesie 9 procent, a inflacja sięgnie 16,4 procent.

Zdaniem ekspertów banku, Ukraina znajdzie się wśród krajów, które wskutek kryzysu poniosą największe straty, gdyż jej gospodarka zależna jest od napływu obcego kapitału.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane