• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina w kryzysie

Ukrainę dobije gospodarczo brak węgla, a nie gazu

Ukrainę dobije gospodarczo brak węgla, a nie gazu
Foto: Shutterstock Foto: Ukraina jest jednym z największych producentów węgla w Europie

To niedobór węgla może spowodować kłopoty Ukrainy podczas tegorocznej zimy. Wszystko z powodu konfliktu na wschodzie kraju, który spowodował brak samowystarczalności Ukrainy. Dodatkowo Rosja zawiesiła dostawy swojego węgla - pisze Reuters.

Ukraina ogłosiła stan wyjątkowy na rynku energii. Jak podkreślają analitycy, sytuację może zmienić import węgla.

- Nie mamy obecnie rezerw energetycznych. Wszystko działał na maksymalnym poziomie, a każdy problem techniczny może prowadzić do ostrych cięć mocy - powiedziała Andriej Favorov, dyrektor zarządzający w spółce Energy Resources od Ukraine.

I dodał, że "jedynym sposobem, aby uniknąć kłopotów tej zimy są negocjacje, bez udziału polityki. Musimy spróbować importu węgla z wiarygodnych źródeł - Afryki Południowej, Australii, Wietnamu i innych krajów".

Samowystarczalność

Reuters przypomina, że Ukraina było samowystarczalna jeśli chodzi o węgiel. Wydobywały go kopalnie w regionie Donieckim i Ługańskim. Od początku walk z separatystami produkcja w wielu z 66 kopalni węgla została zatrzymana. Według szacunków Ukraina potrzebuje od 1 do 2 mln ton węgla importowanego.

Elektronik wodne i jądrowe pracują bez wytchnienia, aby pomóc pokryć niedobór, ale przestarzała sieć energetyczna i infrastruktura nie gwarantuje niezawodności dostaw.

Ukraina jest jednym z największych producentów węgla w Europie. Mniej więcej 40 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywa z węgla. 45 proc. to energia jądrowa, 10 proc. gaz, a 5 proc. elektrownie wodne - podaje Reuters, powołują się na dane Międzynarodowej Agencji Energii.

Ukraińskie władze przekonują obywateli do oszczędzania energii, chcą też zmniejszyć ogólne jej zużycie. Rząd w Kijowie będzie w dłuższej perspektywie zamierza podnieść ceny energii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane