• rozwiń
  • WIG20 2189.02 -0.12%
  • WIG30 2487.09 -0.18%
  • WIG 57976.57 -0.13%
  • sWIG80 11619.97 -0.01%
  • mWIG40 3818.32 -0.15%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:24

Dostosuj

Ukraińcy: Rosja zamknęła granice dla naszych towarów. Rosjanie: Tylko wzmocniliśmy kontrole

Foto: EPA Foto: Rosjanie nie wpuszczają na swoje terytorium ciężarówek z Ukrainy

Federacja Rosyjska całkowicie zamknęła swe granice dla ukraińskich artykułów spożywczych - poinformował w czwartek internetowy portal gospodarczy APK-Inform, powołując się na ukraińskich eksporterów żywności. Rosjanie twierdzą, że tylko wzmocnili kontrolę w związku z informacją o możliwym przewozie towarów zabronionych.

Ciężarówki z Ukrainy, które wiozą do Rosji artykuły spożywcze, nie są wpuszczane na jej terytorium od północy ze środy na czwartek. Rosyjscy urzędnicy graniczni nie udzielają Ukraińcom żadnych wyjaśnień – napisał portal gospodarczy APK-Inform.

- Samochody są po prostu zawracane na Ukrainę bez żadnej kontroli. Celnicy w żaden sposób nie wyjaśniają swoich działań, nie przedstawiają też żadnych dokumentów – mówią eksporterzy.

Ogromne kolejki na granicach

Portal donosi o ogromnych kolejkach ciężarówek, które utworzyły się na ukraińsko-rosyjskich przejściach granicznych w związku z zaistniałą sytuacją.

APK-Inform przekazał, że w wyniku działań Rosji straty ponoszą eksporterzy warzyw szklarniowych, a przede wszystkim plantatorzy ogórków, którzy sprzedają za wschodnią granicą Ukrainy połowę produkcji.

Rosyjskie służby celne zaprzeczają

- Informacja o pełnym zakazie importu towarów nie odpowiada rzeczywistości. Trwa jednak pewne wzmocnienie kontroli w związku z informacją o możliwym przewozie towarów zabronionych, w tym broni - powiedział rzecznik służb celnych Federacji Rosyjskiej Aleksandr Smielakow.

- Jednocześnie nie ma mowy o jakimkolwiek wstrzymaniu przewozu - dodał.

Zakaz małego ruchu?

Straż Graniczna Ukrainy poinformowała także, że w czwartek o godz. 18 (17 czasu polskiego) Rosja zamknie przejścia graniczne dla mieszkańców strefy przygranicznej w obwodach charkowskim, sumskim i ługańskim. Rosjanie nie wyjaśnili przyczyn tej decyzji - oświadczyli Ukraińcy.

Ograniczenia mają być tymczasowe i dotkną wyłącznie uczestników tzw. małego ruchu przygranicznego po obu stronach granicy - podała ukraińska straż.

Decyzja ta nie dotyczy tylko dwóch przejść w obwodzie charkowskim.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane