• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ukraińcy kupują jak w amoku

Ukraińcy kupują jak w amoku
Foto: sxc.hu Foto: Ukraińcy wolą złoto od depozytów

Ukraińcy, w obawie przed kryzysem, masowo likwidują oszczędności. Z kont depozytowych wycofali już równowartość 6,2 mld hrywien i ruszyli na drogie zakupy.

Największy szturm przeżywają sklepy jubilerskie, salony samochodowe i supermarkety z elektroniką i sprzętem AGD. Sieć sklepów "Domotechnika" w październiku zanotowała dwudziestoprocentowy wzrost sprzedaży - informuje ukraiński tygodnik Korespondent.

Zrywanie lokat bankowych zaniepokoiło Narodowy Bank Ukrainy, który wydał zakaz przedterminowego likwidowania lokat.

Gorączka złota

Ukraińcy, pamiętający jeszcze sowieckie czasy wiedzą, że najpewniej lokować w złocie. Państwowy Komitet Statystyczny poinformował, że banki sprowadziły na Ukrainę w pierwszych 9 miesiącach 2008 roku 18 ton złota. To dokładnie cztery razy więcej niż rok wcześniej. Prawdziwe oblężenie przeżywają sklepy jubilerskie. Kolczyki, łańcuszki, pierścionki - najlepiej ze szlachetnymi kamieniami - im droższe tym lepsze, znikają z jubilerskich sklepów jak świeże bułeczki.

Kupują jak nigdy

- Najczęściej biorą telewizory plazmowe, zestawy kina domowego, lodówki komputery i laptopy - opowiada Władimir Temkin z departamentu handlowego "Domotechniki".

Sieć Unitrade Group informuje o dziesięcioprocentowym wzroście sprzedaży. - Jak nigdy wcześniej kupują pralki, lodówki telewizory LCD i komputery i laptopy. To nic innego jak wynik krytycznej sytuacji w sferze finansów naszego kraju - nie pozostawia złudzeń Nikołaj Kołomojec z działu analityki wewnętrznej Unitrade Group.

Ciągle dobrze sprzedają się też samochody, pomimo że coraz trudniej o kredyt. Ukraińcy kupują za gotówkę.

//el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane