• rozwiń

Temat: Ukraina

Ukraińcy chcą sklepów Ikea. Sieć boi się korupcji

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Prawie połowa Ukraińców chciałaby móc kupować produkty Ikea. Jednak międzynarodowa firma dostarczająca m.in. meble nie chce wejść na tamtejszy rynek, bo jak tłumaczy w kraju panuje za duża korupcja.

Według danych Transparency International Ukraina jest jednym z najbardziej skorumpowanych krajów w Europie. 

- Jeszcze przed kryzysem to był ogromny problem na Ukrainie. Kolejne rządy doprowadziły do tego, że państwo było jednym z najgorzej zarządzanych w najnowszej historii. Powszechne stało się, że wielu urzędników i członków ich rodzin znacznie wzbogaciło się w nieuczciwy sposób - uważa Erik Nielsen, ekonomista UniCredit SpA w Londynie.

Ogromna korupcja

Według Bloomberga najlepszym przykładem działania tego systemu jest Ołeksandr Janukowycz, syn obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza. Ołeksandr, który jest z zawodu dentystą - przypomina agencja - podobnie jak ojciec uciekł do Rosji wraz z majątkiem, który jest szacowany na 510 mln dolarów. Tyle udało mu się zarobić od 2010 roku, kiedy jego ojciec doszedł do władzy.

Nowy premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk stwierdził w ubiegłym miesiącu, że ekipa Janukowycza okradła budżet państwa na około 70 mld dolarów. To 40 proc. rocznego PKB Ukrainy.

Według Lennarta Dahlgrena byłego pracownika wysokiego szczebla w koncernie Ikea wszyscy prezydenci i premierzy Ukrainy od 2004 roku zabiegali, aby do kraju sprowadzić sklepy tej marki. - Jednak nie mogliśmy zdecydować się na taki krok, bo musielibyśmy zgodzić się na układ z władzą, a w Ikea nie ma funduszy na łapówki - twierdzi Dahlgren.

Długa droga

Według Lilit Govergyan, analityczki w IHS Global Insight w Londynie, przed nowym prezydentem Ukrainy stoi wiele wyzwań. Wśród nich jest m.in. uporządkowanie sądownictwa oraz zwiększenia kontroli, która pomoże wyeliminować korupcję.

Rząd Ukrainy musi stworzyć instytucje, które zmniejszą korupcję. Tylko konsekwentna polityka budowania zaufania jest drogą, aby przyciągnąć inwestorów pokroju Ikei.

Lilit Govergyan, IHS Global Insight

- Rząd Ukrainy musi stworzyć instytucje, które zwalczą korupcję. Tylko konsekwentna polityka budowania zaufania jest drogą, aby przyciągnąć inwestorów pokroju Ikei - uważa Govergyan.

Światowy gigant

Ikea prowadzi działalność na całym świecie. Jej sklepy z meblami i artykułami do dekoracji wnętrz znajdują się w ponad 45 państwach, także w Polsce i Rosji.  Sieć w 2015 roku planuje otworzyć swój sklep m.in. w Serbii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane