• rozwiń

Ukraina w projekcie budowy elektrowni w Ignalinie?

Ukraina w projekcie budowy elektrowni w Ignalinie?
Foto: TVN24 Foto: Zwiększa się grono uczestników w projekcie "Ignalina"

Valdas Adamkus, prezydent Litwy oświadczył, że Litwa jest gotowa przyjąć do projektu budowy nowej elektrowni jądrowej innych kompetentnych partnerów, także Ukrainę. Wczoraj rozmawiał na ten temat podczas wizyty na Ukrainie.

Ukraina jest zainteresowana. Nową elektrownię jądrową zamierzają budować 3 państwa bałtyckie i Polska. Litewskie media podały jednak, że Polska stawia dodatkowe warunki, dotyczące ilości kupowanej przez nią energii. Natomiast w Estonii pojawiły się propozycje, by kwestię rozstrzygnąć poprzez referendum.

Nowa elektrownia jądrowa miałaby rozpocząć działalność w 2015 roku. Zastąpi starą, pamiętającą radzieckie czasy elektrownię w Ignalinie, którą Litwa musi zamknąć do 2010 roku.

Projekt napotyka jednak trudności. Na początku mówiono, że udziały w nim zostaną podzielone po równo miedzy Litwę, Łotwę, Estonię i Polskę. potem jednak Litwini zaproponowali, ze skoro elektrownia będzie na ich terytorium, to powinni mieć oni 34 proc. udziałów, a reszta byłaby podzielona po równo pomiędzy trzy pozostałe kraje. To nie spodobało się głównie Polsce. Minister gospodarki Piotr Woźniak zaczął powątpiewać, czy elektrownia wytworzy wystarczająco dużo mocy. Jeśli nie, to Polska nie będzie miała interesu, aby w projekcie uczestniczyć.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane