• rozwiń

Ukraina traci wiarygodność

Ukraina traci wiarygodność
Foto: sxc.hu Foto: Deficyt budżetu Ukrainy wyniesie w tym roku 14 proc. PKB

Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating Ukrainy. Ocena wypłacalności tego państwa w walutach obcych spadła z B do B-, czyli do szczebla o 6 oczek niższego od poziomu inwestycyjnego. Perspektywa ratingu pozostaje negatywna. Fitch podjął taką decyzję po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesił współpracę z Kijowem po zwiększeniu przez parlament tego kraju wydatków socjalnych - co było sprzeczne z zaleceniami Funduszu.

Agencja Fitch pisze, że przyjęte ostatnio przez ukraiński parlament prawo o wzroście płacy minimalnej i prawo emerytalne nadszarpnęły tok współpracy Kijowa z MFW. To z kolei zwiększa ryzyko dla stabiliności makroekonomicznej i wiarygodności kraju.

MFW szacuje, że w tym roku deficyt budżetowy Ukrainy wyniesie 14 proc. PKB, a w 2010 roku spadnie do 8 proc. PKB. Rok temu Ukraina zwróciła się do Funduszu z prośbą o 16,5 miliarda dolarów pożyczki, ale współpraca między tą instytucją a Kijowem była kilkakrotnie zrywana. W tym miesiącu Ukraina miała otrzymać 3,5 miliarda dolarów w kolejnej transzy, ale Fundusz zawiesił wypłatę i zapowiedział wznowienie współpracy z Kijowem po wyborach prezydenckich, które odbędą się 17 stycznia przyszłego roku.

W II kwartale PKB Ukrainy spadł o 17,8 proc. licząc rok do roku, po spadku o 20,3 proc. w I kwartale.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane