• rozwiń

Temat: Rosja

Ukraina przed wyborami, gra Putina i protesty w Turcji. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Sikorski o kolejnych sankcjach dla Rosji Odtwórz: Sikorski o kolejnych sankcjach dla Rosji
Sikorski o kolejnych sankcjach dla Rosji "Źródło: tvn24"

W TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się jak będą wyglądać wybory prezydenckie na Ukrainie, której parlament znowelizował prawo wyborcze tak, aby głosowanie mogło odbyć się w czasie prowadzenia działań bojowych. Sprawdzimy również, co oznaczają słowa Władimira Putina, który z jednej strony apeluje o konsultacje z krajami UE na temat kryzysu na Ukrainie, a z drugiej tuż za granicami tego kraju planuje kilkudniowe ćwiczenia rosyjskiego lotnictwa. Śledzimy również konsekwencje tragicznych wydarzeń w Turcji, gdzie protestujący domagają się dymisji premiera Erdogana. Podsumujemy też przyznanie "Oskarów biznesu" - Nagród PRB im. Jana Wejcherta.

Ukraińska Rada Najwyższa przegłosowała w czwartek nowelizację ustawy o wyborach prezydenta, dzięki której mogą one odbywać się w czasie prowadzenia działań bojowych. Projekt przewiduje również możliwość przenoszenia komisji wyborczych poza teren rejonu i ochronę dokumentów wyborczych. Na antenie TVN24 Biznes i Świat będziemy relacjonować wizytę szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego w Kijowie, który spotka się z premierem Arsenijem Jaceniukiem oraz Ołeksandrem Turczynowem, który pełni obowiązki prezydenta.

W co gra Putin?

Wraz z ekspertami będziemy zastanawiać się także nad polityką Władimira Putina. Prezydent Rosji w liście do przywódców państw Unii Europejskiej napisał, że Rosja jest wciąż otwarta na konsultacje ws. dostaw gazu na Ukrainę i do państw Unii, ale dotąd nie otrzymała konkretnej propozycji ws. uregulowania ukraińskiego długu za gaz. Zapowiedział również, że w tej sytuacji od czerwca dostawy gazu na Ukrainę będą ograniczone do ilości opłaconych z góry. Tymczasem w graniczącym z obwodem ługańskim na wschodniej Ukrainie obwodzie woroneskim w dniach 21-26 maja odbędą się ćwiczenia lotnicze.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung", opowiedziała się za kontynuacją bliskiej współpracy z Rosją pomimo różnicy zdań w ocenie konfliktu na Ukrainie i rosyjskiej aneksji Krymu. Na antenie TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, czy i kiedy Zachód przedłoży pokój na Ukrainie ponad własne interesy.

Niespokojnie w Turcji

Śledzimy również wydarzenia w Turcji, gdzie po tragedii w kopalni w Somie, doszło do masowych antyrządowych manifestacji. Protestujący oskarżają premiera Erdogana i jego rząd o lekceważenie kwestii bezpieczeństwa w sprywatyzowanych kopalniach i domagają się jego dymisji.

Oscary biznesu

Na antenie TVN24 Biznes i Świat podsumujemy również przyznanie Nagród Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. W czasie wczorajszej gali wyłoniono laureatów w trzech kategoriach: Sukces, Wizja i innowacja oraz Działalność społeczna.

W kategorii "Sukces" nagrodę odebrał prezes bydgoskiej PESY Tomasz Zaboklicki. W kategorii "Wizja i innowacja" zwycięzcą został Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. W trzeciej kategorii "Działalność społeczna" wyróżniona została prezes fundacji "Iskierka" Jolanta Czernicka-Siwecka.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane