• rozwiń

Ukraina odchodzi od sztywnego kursu hrywny

Ukraina odchodzi od sztywnego kursu hrywny
Foto: Wikipedia Foto: Ukraiński bank centralny odchodzi od sztywnego kursu hrywny

Narodowy Bank Ukrainy przyjął w środę politykę elastycznego kursu hrywny. To jedno z zaleceń Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W środę rano kurs hrywny do dolara wynosił 10,17, a od wtorku straciła na wartości 4,5 procent.

W grudniowej ocenie kondycji Ukrainy MFW zalecał cięcia wydatków, w szczególności ograniczenia dynamiki płac sektora publicznego i zatrudnienia w nim, a także zakresu waloryzacji rent i emerytur.

Elastyczny kurs, mniejszy deficyt

Fundusz uznał też za pilną potrzebę ukrócenia subsydiów i podniesienia opłat za gaz dla odbiorców krajowych, co - jak zaznaczają analitycy banku - było główną przeszkodą w odblokowaniu programu MFW dla Ukrainy. Grudniowa ocena uznaje też, że kurs hrywny ustalany przez bank centralny jest zbyt wysoki, co pogłębia deficyt obrotów bieżących, szkodzi konkurencyjności i uszczupla rezerwy banku centralnego. Fundusz preferuje płynne kursy walut.

Obecnie Kijów zmaga się z gigantycznymi kłopotami finansowymi. Jak ogłosiło na początku tygodnia Ministerstwo Finansów, w ciągu dwóch lat, ukraińska gospodarka będzie potrzebowała 35 miliardów dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane