• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Ukraina nie zapłaciła za taką ilość gazu, jaką przez rok dostarczamy Polsce"

Umowa gazowa Rosja-Chiny - co zyskają obie strony? Odtwórz: Umowa gazowa Rosja-Chiny - co zyskają obie strony?
Foto: EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Rosyjsko-chiński projekt gazowy jest opłacalny - powiedział Putin | Video: Umowa gazowa Rosja-Chiny - co zyskają obie strony?

Sankcje gospodarcze stosowane jako narzędzie nacisku politycznego mają efekt bumerangu i odbijają się na gospodarkach krajów, które je inicjują - oświadczył w piątek prezydent Rosji Władimir Putin na Forum Ekonomicznym w Petersburgu.

- Sankcje zachodnie zaszkodziły rosyjskim biznesmenom - ocenił w piątek prezydent Rosji Władimir Putin w wystąpieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu. Zastrzegł, że sankcje nie mają systemowego wpływu na "gospodarkę rosyjską".

Putin wyraził zdumienie, dlaczego Rosji grozi się trzecim pakietem sankcji, skoro nie jest ona winna - jak to określił - "wojnie domowej" na Ukrainie. Odpowiedzialność za chaos na Ukrainie spoczywa na Zachodzie - mówił Putin.

Putin dodał, że "jednobiegunowy model ładu światowego" nie powiódł się. - Dzisiaj jest to oczywiste dla wszystkich, nawet dla tych, którzy wciąż starają się (...) utrzymać monopol, dyktować swoje reguły gry w polityce, handlu i finansach, narzucać standardy w kulturze i sposobie postępowania" - powiedział.

Opłacalna umowa

Prezydent Rosji wyjaśnił, że zawarty w środę kontrakt między rosyjskim Gazpromem a Chinami na dostawy gazu jest obliczony na 30 lat, ale zasobów w rosyjskich złożach wystarczy na 50 lat.

- Rosyjsko-chiński projekt gazowy jest "wieloplanowy" i opłacalny. Umożliwi on rozwój wschodnich regionów Rosji - powiedział Putin.

Specjalny fundusz

W ciągu najbliższych 30 lat rosnąć będzie zużycie surowców energetycznych, ale struktura źródeł tych surowców nie będzie się zmieniać - ocenił Putin. Rosyjskie złoża na półwyspie Jamał i w Arktyce są na skalę planety - dodał.

Zapowiedział także, że do 25 proc. w energetyce Rosji wzrośnie udział energetyki jądrowej.

Putin powiedział też, że jeżeli chodzi o gaz Ukraina nadużywa swojej pozycji kraju tranzytowego. Prezydent przypomniał, że Kijów nie płaci za rosyjski gaz. - Ukraina nie zapłaciła za taką ilość gazu, jaką przez rok dostarczamy Polsce - zaznaczył.

Prezydent zapowiedział, że w Rosji powstanie specjalny fundusz państwowy, który ma wspomóc zastąpienie zachodnich towarów importowanych produkcją krajową. Obiecał również wsparcie ze strony rządu dla banków i przedsiębiorstw rosyjskich oraz zapewnienie dogodnych warunków do tworzenia nowych firm.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane