• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Ukraina nalega na ceny gazu. Mają być rynkowe

Ukraina odrzuca rosyjską propozycję obniżenia cen gazu o 100 dolarów Odtwórz: Ukraina odrzuca rosyjską propozycję obniżenia cen gazu o 100 dolarów
Foto: Gazprom | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Ukraina chce powrotu cen rosyjskiego gazu sprzed podwyżek | Video: Ukraina odrzuca rosyjską propozycję obniżenia cen gazu o 100 dolarów

Minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan opowiedział się w czwartek za ustanowieniem sprawiedliwej rynkowej ceny za dostarczany jego krajowi rosyjski gaz ziemny, zaznaczając, że przyniesie to optymalny efekt ekonomiczny obu stronom.

Jak oświadczył Prodan na spotkaniu z ambasadorami wszystkich państw Unii Europejskiej i USA w Kijowie, odpowiednie skorygowanie umowy rosyjskiego Gazpromu z ukraińskim Naftohazem pozwoli na zużytkowanie całego dostarczonego gazu na ukraińskim rynku i maksymalizację eksportu Gazpromu na Ukrainę przy sensownej dochodowości.

Co robi Rosja?

Według ministra rozmowy gazowe z Rosją okazały się najbardziej owocne 2 czerwca, gdy strona rosyjska otrzymała niekwestionowaną część spłat ukraińskich należności za gaz w kwocie 786 mln dolarów za pierwszy kwartał br. i zgodziła się na kompleksowe uregulowanie problemu drogą wynegocjowania ceny na gaz i terminarza opłat.

Jednak w trakcie trzeciej rundy rokowań 9 czerwca strona rosyjska zmieniła swe stanowisko, deklarując, iż cena tysiąca metrów sześciennych gazu może być obniżona o 100 dolarów z tytułu pominięcia cła eksportowego, co było dla strony ukraińskiej posunięciem umotywowanym politycznie i nie odpowiada kryteriom podejścia rynkowego oraz sprawiedliwości - podkreślił minister.

Dodał, że "strony ukraińskiej nie zadowala sytuacja, gdy cena na gaz ziemny może być przez stronę rosyjską w trybie jednostronnym zmieniana, jak było to już w kwietniu 2014 roku".

Zdaniem ministra cena gazu powinna zależeć wyłącznie od porozumień między Gazpromem i Naftohazem lub podlegać jurysdykcji trybunału arbitrażowego w Sztokholmie, a nie być efektem politycznych decyzji Kremla.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane