• rozwiń
  • WIG20 2319.90 -0.19%
  • WIG30 2666.17 -0.33%
  • WIG 60354.64 -0.29%
  • sWIG80 11913.60 +0.17%
  • mWIG40 4081.02 -0.67%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:32

Dostosuj

Ukraina ma apetyt na gaz z Nabucco

Ukraina ma apetyt na gaz z Nabucco
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Jose Manuel Barroso: podpisanie umowy ws. Nabucco za tydzień

W przyszły poniedziałek podpiszemy porozumienie w sprawie gazociągu Nabucco - potwierdza przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Tymczasem Ukraina zgłasza zainteresowanie swoim udziałem w tej inwestycji.

Przewodniczący Komisji Europejskiej podkreślał, że budowa gazociągu, to obok rozmów w sprawie zabezpieczenia dostaw surowca rosyjskiego przez terytorium Ukrainy, kluczowy projekt służący zagwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej.

- W poniedziałek planujemy w tej sprawie podpisanie międzyrządowego porozumienia w Istambule. Komisja Europejska włożyła wiele wysiłku w przygotowanie tego projektu, a poniedziałkowa umowa stanowi ważny krok w kierunku stworzenia południowego korytarza transportu gazu oraz dywersyfikacji źródeł jego pochodzenia - powiedział Jose manuel Barroso.

Ukraina też chce się podłączyć

Tymczasem o zamiarze przyłączenia się Ukrainy do projektu Nabucco poinformował pełnomocnik prezydenta Ukrainy ds. bezpieczeństwa energetycznego Bogdan Sokołowski. - Szef państwa jest przekonany, że po podpisaniu w Ankarze 13 lipca 2009 porozumienia między Austrią, Bułgarią, Rumunią, Turcją i Węgrami projekt praktycznie wystartuje - powiedział Sokołowski, cytowany przez służbę prasową ukraińskiego prezydenta.

Urzędnik przypomniał, że gazociąg Nabucco jest ważną składową europejskiej polityki podniesienia poziomu bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł i dróg dostaw gazu w regionie Europy i Azji.

Dodał, że realizacja projektu Nabucco i udział w nim Ukrainy będzie sprzyjać gospodarczemu i politycznemu rozwojowi państw regionu kaspijsko-czarnomorskiego, umocnieniu ich współpracy z Unią Europejską. Podpisanie umowy o projekcie gazociągu Nabucco między Turcją a czterema krajami unijnymi zaplanowano na 13 lipca.


Rurociąg Nabucco o planowanej długości 3,3 tys. kilometrów zaopatrywałby UE w gaz pochodzący z regionu Morza Kaspijskiego. Jego założeniem jest zredukowanie zależności Unii od gazu z Rosji. Zabiegi o przejęcie gazu z azerskich złóż prowadzi także Rosja, która projektuje konkurencyjne przedsięwzięcie o nazwie South Stream.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane