• rozwiń
  • WIG20 2205.19 -0.31%
  • WIG30 2493.86 -0.25%
  • WIG 57939.84 -0.08%
  • sWIG80 11412.82 -0.35%
  • mWIG40 3668.51 +0.53%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:47

Dostosuj

Ukraina i Rosja pójdą do sądu o gaz?

Ukraina i Rosja pójdą do sądu o gaz?
Foto: TVN24 Foto: Znów będzie blokada?

Ukraina może pozwać Rosję do międzynarodowego sądu arbitrażowego, jeśli obie strony nie zdołają wynegocjować nowej umowy na dostawy gazu ziemnego, wprowadzającej niższe ceny - oświadczył ukraiński premier Mykoła Azarow.

Ostrzegliśmy naszych rosyjskich partnerów, że nasza gospodarka nie może wytrzymać tak wysokich cen gazu i że przestawimy się na nasze własne źródła energii. Przestawiamy się na nasze własne źródło energii - węgiel

Jurij Bojko

"Ukraina jest gotowa przekazać ten spór do arbitrażu międzynarodowego. Najpierw jednak będziemy się starali go rozwiązać" - napisał Azarow na swej stronie w Facebooku.

Rząd Azarowa już w przeszłości groził Rosji arbitrażem, ale groźba ta nigdy się nie zmaterializowała. Nową rundę ukraińsko-rosyjskich negocjacji gazowych wyznaczono na 15 stycznia.

Ukraina twierdzi, że zawarta w obecnej umowie cena rosyjskiego gazu na poziomie około 400 dolarów za tysiąc metrów sześciennych jest zawyżona i nieuczciwa. Zdaniem Kijowa, powinna ona wynosić o 150 dolarów mniej.

Za warunek zrewidowania obowiązującej od 2009 roku obecnej umowy Moskwa uznała otrzymanie udziałów w ukraińskich gazociągach, przez które rosyjski gaz dostarczany jest do Europy.

Ostrzeżenie z Kijowa

Ukraina chce w przyszłym roku zmniejszyć import rosyjskiego gazu do 27 mld metrów sześciennych z około 40 mld w roku 2011. - Zakupy rosyjskiego gazu spadną od stycznia o połowę - oświadczył w czwartek ukraiński minister energetyki Jurij Bojko.

- Ostrzegliśmy naszych rosyjskich partnerów, że nasza gospodarka nie może wytrzymać tak wysokich cen gazu i że przestawimy się na nasze własne źródła energii jak węgiel - dodał Bojko.

\\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane