• rozwiń
  • WIG20 2110.53 +0.22%
  • WIG30 2414.86 +0.24%
  • WIG 56444.71 +0.58%
  • sWIG80 11587.60 -0.43%
  • mWIG40 3773.34 +0.22%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:33

Dostosuj

Temat: Energetyka

Ukraina gotowa do odcięcia dostaw ropy. "Zapasów starczy na 28 dni"

Ukraina gotowa do odcięcia dostaw ropy. "Zapasów starczy na 28 dni"
Foto: Shutterstock Foto: Ukraina ujawniła poziom zapasów ropy naftowej

- Zapasy produktów naftowych wystarczą Ukrainie na 28-29 dni - ogłosił minister energetyki Ukrainy, Jurij Prodan. Nie wykluczył, że odetnie dostawy paliwa płynącego na Krym, gdyby ten zalegał z płatnościami.

- Przemysł węglowy wypełnia swoje plany produkcyjne. Obecnie podejmujemy działania w celu zapewnienia odpowiedniego finansowania sektora węglowego - poinformował Prodan.

W jego ocenie zapasy ropy naftowej są na wystarczającym poziomie. - Na dzień dzisiejszy, mamy dużo rezerw, wystarczą na 28 - 29 dni - powiedział. Nie wykluczył przy tym, że Ukraina może napotkać pewne problemy w związku z ryzykiem zmniejszenia dostaw gazu z Rosji.

Ostrzegł, że przedsiębiorstwa energetyczne na Krymie mogą zostać odcięte od dostaw paliwa w przypadku zalegania z płatnościami. - Jeśli zapłaty nie będą przychodzić na czas, Ukraina będzie miała pełen prawo do wstrzymania dostaw - oświadczył szef resortu. Według danych krymskiego ministra ds. energii, zapasy paliwa wystarczą regionowi na maksymalnie pięć dni.

Podwyżka na horyzoncie

Jeśli zapłaty nie będą przychodzić na czas, Ukraina będzie miała pełen prawo do wstrzymania dostaw

minister energetyki Ukrainy, Jurij Prodan

W zeszłym roku Ukraina płaciła Rosji za gaz 410 dolarów za 1000 metrów sześciennych. W grudniu, po rezygnacji Kijowa z podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską, Moskwa przyznała stronie ukraińskiej dodatkową zniżkę, dzięki której od stycznia Ukraina płaciła 268,5 dol.

Minister Prodan oświadczył niedawno, iż istnieje ryzyko, że od 1 kwietnia Kijów będzie płacić Rosji nawet ok. 500 dolarów za 1000 metrów sześciennych gazu. Wyższe ceny mogą się przełożyć na mniejsze zamówienia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane