• rozwiń
  • WIG20 2220.33 -0.43%
  • WIG30 2523.33 -0.32%
  • WIG 58653.57 -0.34%
  • sWIG80 11599.21 -0.05%
  • mWIG40 3796.38 -0.04%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:27

Dostosuj

UKE: TP S.A. podzielona do 2010 roku

UKE: TP S.A. podzielona do 2010 roku
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Prezes UKE Anna Streżyńska

- Najpóźniej do 2010 roku w ramach TP S.A. zostanie wyodrębniona niezależna, samodzielna jednostka organizacyjna - powiedziała prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska.

- W pierwszej połowie 2008 roku zapadnie decyzja o podziale TP S.A., natomiast druga połowa zostanie przeznaczona na wydanie szczegółowej decyzji. Rok 2009 przeznaczony będzie na działania logistyczno-organizacyjne. Najpóźniej do 2010 roku powstanie wyodrębniona jednostka organizacyjna w ramach spółki TP S.A. - powiedziała Streżyńska.

Nowopowstała jednostka organizacyjna nie będzie posiadała osobowości prawnej, będzie natomiast odcięta od pozostałej części spółki pod względem zatrudniania, zasad wynagradzania, systemów teleinformatycznych oraz przepływu informacji. Podobny model funkcjonuje w Wielkiej Brytanii.

Damy sobie radę sami

Prezes UKE zaznaczyła, że jest przeciwna powołaniu unijnego regulatora, a do podziału TP SA, ku któremu się skłania, niepotrzebne są - jej zdaniem - dodatkowe dyrektywy.

Powołanie unijnego regulatora rynku telekomunikacyjnego to jedna z propozycji Komisji Europejskiej, w ramach pakietu reform, których celem jest wzrost konkurencji na rynku i spadek cen.
- Uważamy, że nie jest potrzebne kolejne ciało, które będzie miało takie same lub właściwie podobne kompetencje, bo po pierwsze to dodatkowe koszty, po drugie spowolnienie procedur, po trzecie ich komplikacja, po czwarte trochę dla nas utrata suwerenności i takiego lokalnego spojrzenia na nasze potrzeby - powiedziała Streżyńska.

Według unijnej komisarz ds. telekomunikacji i mediów Viviane Reding unijny regulator jest niezbędny, by zapanować nad rynkiem podzielonym obecnie na 27 segmentów krajowych, z których każdy rządzi się własnymi prawami. Podaje przykład USA, które wygrywają z UE wyścig, np. jeśli chodzi o dostęp do internetu szerokopasmowego.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane