• rozwiń
  • WIG20 2225.37 -0.20%
  • WIG30 2527.10 -0.17%
  • WIG 58833.13 -0.03%
  • sWIG80 11678.07 +0.63%
  • mWIG40 3796.82 -0.03%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:39

Dostosuj

"Ugoda z Eureko to utrata PZU"

"Ugoda z Eureko to utrata PZU"
Foto: TVN24 Foto: Spór między PZU i Eureko trwa od listopada 1999 roku

Decyzja ministra skarbu Aleksandra Grada dotycząca porozumienia z Eureko w sprawie PZU zmierza do utraty kontroli nad największym polskim ubezpieczycielem - powiedział szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że jego rząd dążył do unieważnienia umowy prywatyzacyjnej PZU, m.in. co do kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji ubezpieczyciela.

- Minister Grad zmierza do tego, żebyśmy bardzo dużo dopłacili i jednocześnie stracili kontrolę nad ogromną firmą. Muszę się przyznać, że w kategoriach politycznych, czy ekonomicznych, to jest kompletnie niezrozumiałe – powiedział szef PiS.

W piątek minister skarbu poinformował (ZOBACZ), że jego resort i Eureko podpisały porozumienie, zgodnie z którym, do końca czerwca 2008 roku mają być uzgodnione warunki ewentualnej ugody w sprawie PZU. Resort wynegocjował z Eureko, że jeśli dojdzie do ugody, to będzie ona zawarta przed polskim sądem. Łączna kwota odszkodowania, którego domaga się Eureko może przekroczyć 40 mld złotych.

Spór z dziewięcioletnim stażem
Konflikt w sprawie PZU zaczął się w listopadzie 1999 r., gdy polski rząd zdecydował, że utrzyma kontrolę nad PZU i sprzedał 30-proc. pakietu akcji PZU na rzecz BIG Banku Gdańskiego i Eureko. Postępowanie polskiego rządu Eureko zaskarżyło do Trybunału Arbitrażowego w Londynie.

W sierpniu 2005 r. Trybunał uznał, że Polska naruszyła polsko-holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji. Polski rząd apelował w sprawie niekorzystnego wyroku arbitrażu, jednak 26 listopada ubiegłego roku belgijski sąd odrzucił apelację.

mwr//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane