• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Niemcy

UE ostrzega Niemcy przed obniżeniem wieku emerytalnego

UE ostrzega Niemcy przed obniżeniem wieku emerytalnego
Foto: http://www.flickr.com/ ccbsa/ John Pastorello Foto: Projekt ustawy zakłada, że po przepracowaniu 45 lat, można przejść na emeryturę już w wieku 63 lat

Unijny komisarz ds. gospodarczych ostrzega Niemcy przed planowanym obniżeniem wieku emerytalnego z 65 do 63 lat.- To miałoby negatywny wpływ na stabilność finansów publicznych - powiedział Olli Rehn w wywiadzie dla tygodnika "Wirtschaftswoche". Jak dodał, nie cofnąłby się przed wszczęciem postępowania przeciwko Niemcom.

Zgodnie z rządowym projektem ustawy w Niemczech pracownicy, którzy przez 45 lat odprowadzali składki do systemu ubezpieczeń społecznych, mogliby przejść na emeryturę w pełnym wymiarze w wieku już 63 lat, zamiast, jak dotychczas - 65. Pojawienie się tego zapisu było jednym z warunków przystąpienia SPD do rządowej koalicji z CDU/CSU.

Fin kontra 81 mln Niemców

- Nie ma przekonujących argumentów ekonomicznych przemawiających za odwrotem od reformy emerytalnej, zwłaszcza w obliczu szybko starzejącego się społeczeństwa - tłumaczył Rehn w wywiadzie dla "Wirtschaftswoche". Jego zdaniem decyzja niemieckiego rządu, może "mieć negatywny wpływ na stabilność finansów publicznych" tego kraju, a w efekcie na całą strefę euro.

Na pytanie, czy Niemcom grożą z tego powodu kłopoty ze strony Komisji Europejskiej, Fin odpowiedział: "W tym przypadku tak mogłoby być". Zastrzegł jednak, że jest zbyt wcześnie by mówić o jakichkolwiek krokach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane