• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja - Unia Europejska

UE nie zaostrzy sankcji? Schetyna: różnice zdań w Unii są coraz większe

Schetyna: na agresywne działania Rosji trzeba reagować natychmiast Odtwórz: Schetyna: na agresywne działania Rosji trzeba reagować natychmiast
Foto: PAP/EPA | Video: tvn24 Foto: Grzegorz Schetyna na unijnym szczycie | Video: Schetyna: na agresywne działania Rosji trzeba reagować natychmiast

Poniedziałkowa dyskusja unijnych ministrów spraw zagranicznych o Ukrainie pokazała, że między krajami UE jest sporo różnic w tej sprawie - ocenił w Brukseli szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem rozbieżności są większe niż miesiąc temu.

Schetyna zaznaczył, że nie jest jednak rozczarowany uzgodnieniami ministrów, którzy zlecili służbom dyplomatycznym UE przygotowanie listy prorosyjskich separatystów ze wschodniej Ukrainy, którzy zostaną dopisani do listy objętych sankcjami finansowymi i wizowymi. Mimo groźby ponownej eskalacji konfliktu, dokument z posiedzenia nie wspomina o możliwości zaostrzenia sankcji wobec Rosji.

Duże różnice

- Byłem świadkiem dyskusji na temat precyzyjnych zapisów i uważam, że dobrze się stało, że w ogóle przyjęliśmy takie stanowisko. Źle by było, gdybyśmy nie znaleźli wspólnego stanowiska. Różnice były spore i trzeba cieszyć się z tego, co jest - powiedział Schetyna na konferencji prasowej.

Jego zdaniem rozbieżności między państwami UE w sprawie odpowiedzi na konflikt na Ukrainie są większe, niż miesiąc temu podczas spotkania ministrów w Luksemburgu, kiedy to Unia potwierdziła, że utrzymuje sankcje wobec Rosji.

Kolejna szansa

Schetyna przypomniał, że jeszcze w tym tygodniu do Kijowa i do Moskwy udaje się niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier, a po nim szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Dlatego - tłumaczył - UE chce pozostawić przestrzeń do tego, "by spróbować jeszcze dać sobie szansę".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane