• rozwiń

UE nie będzie ratować banków za wszelką cenę

UE nie będzie ratować banków za wszelką cenę
Foto: sxc.hu Foto: Unia nie będzie dokładać do banków bez końca

Wyrozumiałość Brukseli wobec dotkniętych kryzysem europejskich banków ma swoje granice. I chociaż Komisja Europejska zadeklarowała, że nadal jest w stanie im pomagać, to muszą one dać gwarancję powrotu do pełnej rentowności. KE grozi, że w przeciwnym wypadku bankom grozi likwidacja.

- Kryzys finansowy być może jeszcze się nie skończył, ale musimy z państwami członkowskimi już teraz podjąć konkretne działania w celu restrukturyzacji europejskich banków. Musimy zapewnić, aby banki odzyskały rentowność niepodtrzymywaną dodatkowym wsparciem publicznym - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

Nic za darmo

KE podkreśliła, że będzie akceptować pomoc dla banków pod takimi samymi warunkami, jakie obowiązują inne firmy - czyli przed wszystkim restrukturyzacji, pozwalającej na osiągnięcie rentowności w długim terminie i poniesienia przez instytucje choć części jej kosztów.

Aby dostać pomoc będą one musiały przejść także tzw. test warunków skrajnych. - Wymaga to od banku określenia swoich silnych i słabych punktów, co może prowadzić do zmiany modelu działalności gospodarczej, ujawnienia kłopotliwych aktywów i poradzenia sobie z tym problemem, wycofania się z działalności przynoszącej straty, a nawet rozważenia możliwości przejęcia przez rentownego konkurenta lub kontrolowanej likwidacji - głosi komunikat KE.

Banki, które przyjmują pomoc, muszą być gotowe na także na wyrzeczenia. Wsparcie może na przykład pociągać za sobą zbycie części działalności, zakaz nabywania innych podmiotów, czy zakaz prowadzenia agresywnej polityki cenowej.

Rachunek za ratunek

W kwietniu KE oszacowała na 3 biliony euro łączną zatwierdzoną pomoc dla banków w Unii Europejskiej, które padły ofiarą kryzysu finansowego.

Bilans obejmuje zarówno środki w gotówce, jak i gwarancje państwowe, które będą uruchamiane tylko w przypadku upadłości banku albo innej instytucji finansowej (np. ubezpieczyciela). Całość takich gwarancji KE szacuje na ok. 2,3 bln euro.

Na dokapitalizowanie banków kraje wydały blisko 300 mld euro, a na różnego rodzaju środki pomocowe i wsparcie restrukturyzacji - 400 mld euro.

mkg/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane