• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

UE chce rzucić sieć na Polskę

UE chce rzucić sieć na Polskę
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Anna Streżyńska, prezes UKE

Szybki internet dla każdego do 2010-go roku chce zapewnić Komisja Europejska. Nie wiadomo jednak kto będzie go dostarczał, w przypadku gdy UKE zapowiada podział Telekomunikacji Polskiej jako firmy dominującej na rynku.

Viviane Reding - unijna komisarz do spraw telekomunikacji - rozważa także, czy szerokopasmowy dostęp do globalnej sieci nie powinien być usługą powszechną. Jej zdaniem szybki internet jest paszportem do społeczeństwa informacyjnego. Rozwój szerokopasmowego Internetu mogą przyspieszyć nowe częstotliwości radiowe i usługi satelitarne.

Jeśli szybka sieć stałaby się usługą powszechną - zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej - dostęp do niej musiałby zapewnić jeden z operatorów telekomunikacyjnych czyli w przypadku naszego kraju Telekomunikacja Polska.

Dyskryminacja niezależnych

Tymczasem UKE będzie dążył do podziału TPSA jako podmiotu dominującego na rynku polskim, i to mimo proponowanych zmian w europejskim prawie teleklomunikacyjnym.

- Moje stanowisko zaostrza się, ponieważ w tej chwili akurat analizujemy takie dyskryminacyjne zachowania operatora, które następują pomimo istnienia tej tzw. strukturalnej separacji w grupie, czyli odrębnych spółek w grupie - powiedziała Anna Streżyńska na antenie TVN CNBC Biznes. Dodała, że stanowisko UKE w stosunku do TP jest coraz bardziej krytyczne.

- Mamy do czynienia z wykorzystywaniem innych spółek grupy do dyskryminowania operatorów niezależnych - powiedziała.

Sieć w co czwartm domu

W ubiegłym roku w krajach członkowskich dostęp do szerokopasmowego Internetu miała ponad 1/3 obywateli. Nadal jednak na na terenie Unii dostęp do sieci jest bardzo zróżnicowany. W krajach Beneluksu każdy obywatel ma w domu szybki internet - dla porównania w Rumuniii może z niego korzystać tylko co czwarte gospodarstwo domowe. Przeczytaj jak kształtują się ceny internetu w Polsce i kto oferuje do niego najkorzystniejszy dostęp.

Polska przed ETS

Warto przypomnieć, że 18 września tego roku Komisja Europejska pozwała Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ETS za próby regulowania przez Urząd Komunikacji Elektronicznej stawek za internet szerokopasmowy.

Chodzi o głośne kary nakładane przez UKE na Telekomunikację Polską w związku z cenami Neostrady. Przeczytaj więcej na ten temat.

kap/ ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane