• rozwiń

Temat: Rosja

Udział Rosji w grupie G8 zawieszony

Udział Rosji w grupie G8 zawieszony
Foto: Parti socialiste/Philipe Grangeaud/Flickr Foto: Laurent Fabius: Jeśli chodzi o G8, postanowiliśmy zawiesić udział Rosji

Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius poinformował we wtorek na antenie radia Europe-1, że udział Rosji w grupie G8 został zawieszony. Ma to związek z działaniami Moskwy na Krymie. Z kolei Angela Merkel powiedziała, że w sprawie spotkania grupy państw G8 nie zapadły żadne nowe decyzje

- Jeśli chodzi o G8, to postanowiliśmy zawiesić udział Rosji, pozostałych siedem państw spotka się bez Rosji - powiedział Fabius, cytowany przez agencję Associated Press. Francuski minister poinformował o tym również na Twitterze. - "Jeśli chodzi o G8, postanowiliśmy zawiesić udział Rosji" - napisał.

Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała we wtorek, że w sprawie planowanego na czerwiec spotkania grupy państw G8 w Soczi nie zapadły żadne nowe decyzje. - Prace przygotowawcze zostały zawieszone, poza tym nie zapadły żadne nowe decyzje - oświadczyła Merkel.

Przygotowania zawieszone

Na początku marca kraje zachodnie z powodu napiętej sytuacji na Ukrainie zawiesiły przygotowania do szczytu grupy G8 z udziałem Rosji, który miał się odbyć w czerwcu w Soczi. Rosja uczestniczy w spotkaniach najbardziej wpływowych państw świata od 1997 roku. W tym roku miała być gospodarzem szczytu G8.

Przywódcy państw grupy G7 potępili na początku marca "jaskrawe pogwałcenie" suwerenności Ukrainy przez Rosję i oświadczyli, że zawieszenie przygotowań do szczytu pozostanie w mocy "do czasu, aż powstaną warunki sprzyjające do merytorycznych dyskusji na forum G8".

Oświadczenie w tej sprawie wydał Biały Dom w imieniu krajów wchodzących w skład grupy G7: USA, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Wielkiej Brytanii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane