• rozwiń
  • WIG20 2170.56 +0.67%
  • WIG30 2458.02 +0.65%
  • WIG 57126.60 +0.40%
  • sWIG80 11472.14 -0.15%
  • mWIG40 3652.51 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:07

Dostosuj

Udane półrocze "Rodziny na swoim"

Udane półrocze "Rodziny na swoim"
Foto: TVN24 Foto: Prawie 18 tysięcy rodzin w tym roku dostało rządową pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego

W czerwcu z rządowego programu "Rodzina na swoim" skorzystało ponad 3,5 tysiąca osób zaciągając kredyty na łączną kwotę ponad 660 milionów złotych. Do udanych należy jednak zaliczyć całe ostatnie półrocze. Ministerstwo Infrastruktury wystąpiło do Sejmu z dawno zapowiadanymi zmianami zasad programu - m.in. objęciem nim 'singli'.

W programie "Rodzina na swoim" udzielono w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w sumie prawie 17,7 tysięcy kredytów o łącznej wartości 3,2 miliardów złotych.

Rekordowo dużo kredytów udzielono w marcu - kiedy to prawie 3 tysiące trzysta rodzin skorzystało z rządowego programu.

Od stycznia 2007, kiedy to program "Rodzina na swoim" rozpoczynał działanie, udzielono w sumie 59 tys. 287 kredytów o wartości niespełna 10 miliardów złotych.

"Rodzina na swoim" to rządowy program kredytowy, który ma ułatwić uzyskanie własnego mieszkania przez rodziny mniej zamożne. Umożliwia on spłacenie z budżetu połowy odsetek od kredytu mieszkaniowego przez pierwsze 8 lat jego spłacania. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku zakupu lokalu o powierzchni do 75 metrów kwadratowych lub domu do 140 metrów kwadratowych. Kredyt w ramach programu "Rodzina na swoim" jest dostępny w 19 bankach.

Idą zmiany

W czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń przedstawiał propozycje zmian w jego funkcjonowaniu. jak przekonywał, program w swojej dotychczasowej wersji "wyczerpał oczekiwania rynku". - Uznaliśmy, że potrzebne są jego modyfikacje m.in. ze względu na konieczność poprawy efektywności działania programu i celowości wydawania środków budżetowych - przy budżecie, który nie może zaspokoić w pełni wszystkich wymagań rynku mieszkaniowego - stwierdził wiceminister.

Zaznaczył, że najważniejsze jest, by program wspierał zakup mieszkań nowych i przede wszystkim dać tę szansę zakupu mieszkania na preferencyjnych warunkach ludziom dopiero zawierającym małżeństwa lub "funkcjonujących w ramach związku oczekującego dziecko czy też chcących mieć kolejne dziecko".

- Planujemy poszerzenie dostępu do programu 'Rodzina na swoim' o osoby samotne - podkreślił. Wyjaśnił, że dla singli limit powierzchni użytkowej lokalu, którego zakup byłby wspierany z budżetu państwa ma wynieść maksymalnie 50 m kw, a dopłata dotyczyć tylko 30 m kw tego lokalu.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane