• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Uczniowie i studenci walczą o tańsze bilety

Uczniowie i studenci walczą o tańsze bilety
Foto: TVN24 Foto: Uczniowie i studenci domagają się zwiększenia zniżek w pociągach i autobusach

Nauka i utrzymanie słono kosztują. a oni zazwyczaj jeszcze nie zarabiają. Uczniowie i studenci domagają się zwiększenia zniżek na bilety w pociągach i autobusach. Ponad 130 tys. młodych obywateli podpisało się pod odpowiednim projektem ustawy. Do swojego pomysłu będą przekonywać posłów w ostatnim dniu roku szkolnego - czyli w najbliższy piątek.

Młodzi autorzy projektu chcą przywrócenia zmniejszonych w 2001 roku (za czasów lewicowego rządu Leszka Millera), ulg dla studentów i uczniów na przejazdy PKP i PKS.

W projekcie ustawy domagają się wprowadzenia 49-procentowej ulgi dla studentów i uczniów na bilety jednorazowe i miesięczne we wszystkich pociągach i autobusach. Obecnie taka ulga przysługuje im przy kupnie biletów miesięcznych. Jeśli jadą na wakacje, czy choćby na szkolne zajęcia odbywające się raz w tygodniu - mają prawo do 37-procentowej zniżki.

Ostatni dzień szkoły - w Sejmie

Inicjatorzy akcji zwiększenia zniżek dla uczniów i studentów założyli nawet specjalną stronę internetową - ulgadlastudentow.pl. Informują tam o kolejnych postępach w staraniach o zmianę przepisów. A udało się już w tej sprawie naprawdę dużo zrobić.

19 czerwca - w ostatnim dniu roku szkolnego - w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie "obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego". Projekt uzasadniał będzie w imieniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Marcin Mastalerek.

Na sali obrad nie zabraknie przedstawicieli organizacji popierających przywrócenie ulg. Inicjatywę poparło 20 ogólnopolskich organizacji młodzieżowych.

MF: tańszym biletom NIE

Na razie jednak Ministerstwo Finansów jest przeciwne tańszym biletom. Resort przekonuje, że rząd musiałby zdobyć na ten cel dodatkowe 350 milionów zł. W ubiegłym roku państwo dołożyło do refundacji wszystkich ulg w przejazdach prawie 900 milionów zł.

mon/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane