• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Uczelnie powalczą o pieniądze

Uczelnie powalczą o pieniądze
Foto: TVN24 Foto: Będzie się o co ścigać - autonomia badań i pieniądze na nie

Od 2011 roku najlepsze polskie uczelnie mają walczyć o status Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW). Wraz z tytułem dostawałyby zaś przywileje i pieniądze.

Takie rozwiązania przewiduje projekt ustawy, który niedługo trafi na obrady rządu - pisze "Gazeta Prawna". Według jego założeń, konkursy na najlepsze wydziały polskich uczelni i centra naukowe przeprowadzi w ośmiu dziedzinach ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego, za pomocą specjalnej komisji międzynarodowych ekspertów.

Co roku będą wyłaniane KNOW w trzech dziedzinach naukowych. Konkursy dla poszczególnych dyscyplin wiedzy będą ogłaszane przez resort nauki co dwa lata. Status KNOW będzie przyznawany na pięć lat - wyjaśnia "Gazeta Prawna".

Poziom badań wart 8 milionów

Uczelnie, które zechcą powalczyć o tytuł, muszą mieć w ofercie dzienne studia magisterskie i doktoranckie. Eksperci zaś ocenią poziom badań prowadzonych w jednostce, osiągnięcia naukowe i plany badawcze. Szczegółowa procedura ubiegania się o status KNOW zostanie określona przez ministra nauki w odrębnym rozporządzeniu dla określonych dyscyplin naukowych.

Uczelnie o największym potencjale naukowym, razem z nowym statusem otrzymają specjalne dotacje w wysokości 8 mln zł i przywileje w konkursach na pozyskiwanie pieniędzy.

Mają budować polską markę

Jak czytamy w "Gazecie Prawnej", w zamian za przywileje finansowe i całkowitą autonomię prowadzonych badań wiodące jednostki będą musiały budować markę polskiego szkolnictwa wyższego za granicą.

– Zadaniem KNOW-ów jest stworzenie konkurencyjnej oferty w stosunku do tego, co oferują uczelnie europejskie i zapewnianie w Polsce jak najlepszych warunków wybitnym młodym naukowcom - wyjaśnia w rozmowie z gazetą Andrzej Kurkiewicz, wicedyrektor w Departamencie Strategii MNiSW.

//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane