• rozwiń
  • WIG20 2355.77 +0.68%
  • WIG30 2697.30 +0.59%
  • WIG 60274.56 +0.56%
  • sWIG80 11504.96 +0.20%
  • mWIG40 4141.71 +0.38%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Uchwalili koniec analogowej telewizji

Uchwalili koniec analogowej telewizji
Foto: sxc.hu Foto: Cyfrowa telewizja to lepsza jakość i wiecej programów

Na biurko prezydenta trafi wreszcie ustawa o wyłączeniu analogowej telewizji w Polsce. Ślimaczące się przepisy uchwalił ostatecznie Sejm. Ustawa stanowi m. in., że klient musi pisemnie potwierdzić sprzedawcy, że wie co robi, jeśli kupuje telewizor, który nie potrafi odebrać cyfrowego sygnału.

Sejm ostatecznie uchwalił ustawę o naziemnej telewizji cyfrowej, przyjmując większość poprawek zgłoszonych przez Senat. Zgodnie z nią do końca lipca 2013 r. mają zostać wyłączone wszystkie analogowe naziemne nadajniki telewizyjne.

Programy TVP (TVP 1, TVP 2, programy regionalne), Polsat, TVN, TV4 i TV Puls oraz nowi nadawcy swoje programy będą nadawać w technologii cyfrowej.

Posłowie ustawę po raz pierwszy głosowali w maju. Teraz przyjęli większość z 11 poprawek zaproponowanych przez Senat. W ustawie znalazła się m.in. poprawka, która precyzuje, że TVP oraz inni nadawcy są operatorami pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej do dnia upływu ważności decyzji rezerwacyjnych. Poprawka określa też, jakie podmioty podlegają karom pieniężnym, wymienionym w ustawie. Multipleks to "paczka" kilku (nawet ośmiu) programów, nadawanych w miejscu jednego analogowego kanału telewizyjnego.

Lepiej, więcej...

Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi odbiór większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych (docelowo siedem w ramach multipleksu pierwszego i po osiem programów w ramach drugiego oraz trzeciego).

Nadawanie w systemie cyfrowym dostarcza lepszą jakość obrazu i dźwięku. Transmisja cyfrowa to też szersza oferta programowa i niższe koszty nadawania; pozwala też na emisję w różnych formatach, np. panoramicznym lub HD. Dzięki telewizji cyfrowej mogą się rozwinąć usługi dodatkowe np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line).

...tylko trzeba mieć odbiornik

Jednak aby oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć telewizor wyposażony w tuner MPEG-4. Jeśli telewizor takiej zdolności nie posiada, można do niego dokupić odpowiedni odbiornik (nie zawsze jednak będzie to opłacalne).

Ustawa reguluje kwestie sprzedaży w Polsce telewizorów i dekoderów cyfrowych, które nie zapewniają cyfrowego odbioru programów telewizyjnych. Klient będzie musiał pisemnie potwierdzić, że wie, iż kupuje taki odbiornik. Rozwiązanie to ma chronić konsumentów przed nieświadomym kupowaniem urządzeń, niespełniających wymagań technicznych odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Ustawa porusza też m.in. kwestie związane z kampanią informacyjną o cyfryzacji telewizji, dzięki której społeczeństwo pozna zmiany w sposobie odbioru programów telewizyjnych. Podmiotami zobowiązanymi do prowadzenia takiej kampanii będą zarówno Telewizja Polska, jak i nadawcy komercyjni: Polsat, TVN, Polskie Media oraz Telewizja Puls. Zobowiązani oni będą do nadawania w swoich programach przekazów o telewizji cyfrowej. Cyfryzację promuje również strona internetowa resortu infrastruktury www.cyfryzacja.gov.pl.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane