• rozwiń

Ubywa nam celników

Ubywa nam celników
Foto: TVN24 Foto: Na granicach ubywa celników

Polska niebawem zostanie włączona do strefy Schengen. Tymczasem pracowników na granicach stale ubywa - alarmuje "Rzeczpospolita".

Kiedy w 2004 r. Polska wchodziła do Unii Europejskiej, celników pracujących na zachodzie i południu kraju zaczęto przerzucać na wschód, by zajęli się odprawami na zewnętrznej granicy Unii. Na Warmię i Mazury trafiło wtedy 270 funkcjonariuszy. Dziś z tej grupy zostało tylko 155 osób.

Ale z izby celnej uciekają też pracownicy pochodzący z Warmii i Mazur. Rok temu odeszło ich 129. W tym roku wypowiedzenia złożyło już 79 pracowników. Podobnie jest w innych izbach na wschodzie kraju. W Przemyślu w tym roku wypowiedzenia złożyło 31 osób. Rok temu zwolniło się 23. Wszędzie powód jest taki sam - niskie zarobki.

- Pensje są bardzo małe, a do tego niejasny jest sposób awansu. Dlatego ludzie odchodzą z pracy, a chętnych na ich miejsca brakuje - tłumaczy przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Administracji Celnej Województwa Warmińsko-Mazurskiego Janusz Krysiak. Ci, co odchodzą - pisze gazeta - wybierają lepiej płatną pracę w Polsce lub za granicą. - Wszędzie dostaną więcej niż w izbie - mówi jeden z celników. Ale pieniądze to nie jedyna przyczyna odejść z pracy.

Dwa lata temu Związek Zawodowy Pracowników Administracji Celnej przeprowadził badania wśród osób pracujących na przejściach granicznych z Rosją. Spytał celników, co uważają za największe zagrożenie swojej pracy. Najwięcej osób odpowiedziało, że boi się przemytników. Badania powtórzono wiosną tego roku. Wykazały to samo co w roku 2005. - Pracujemy pod straszną presją. Przemytnicy grożą nam, że zrobią krzywdę naszym najbliższym, jeśli będziemy ich "trzepać na granicy". Wiele osób tego nie wytrzymuje i odchodzi - opowiada "Rzeczpospolitej" celnik z Bezledów.


mpj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane