• rozwiń
  • WIG20 2274.88 -0.51%
  • WIG30 2613.99 -0.58%
  • WIG 58850.53 -0.41%
  • sWIG80 11529.66 -0.69%
  • mWIG40 4015.17 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:29

Dostosuj

Ubywa abonentów, przybywa internautów

Ubywa abonentów, przybywa internautów
Foto: TVN24 Foto: Ekspansja marki Orange wypiera usługi dawnej TP

Telekomunikacja Polska traci abonentów telefonów stacjonarnych, za to zyskuje użytkowników internetu. Firma coraz szerzej wprowadza markę Orange - po szerokopasmowym internecie tańszym od Neostrady przychodzi czas na... stacjonarne telefony.

Wewnętrzna konkurencja w grupie jest przemyślaną strategią marketingową kierownictwa firmy, które upatruje w niej szansy na większe zyski. - Dla Telekomunikacji Polskiej konkurencja cenowa dwóch marek nie ma znaczenia. Wszystko i tak zostaje w rodzinie. Usługi internetowe pod nazwą Orange są związane z bonusami dla abonentów telefonii komórkowej pod tą sama marką. Grupa TP wiąże więc podwójnie klientów ze sobą - tłumaczy w "Rzeczpospolitej" Grzegorz Bernatek, analityk Audytelu.

Stacjonarnych telefonów ubywa,...

W pierwszym półroczy 2008 liczba użytkowników szerokopasmowego dostępu do internetu wzrosła o 21,1 proc., natomiast w tym czasie liczba stacjonarnych telefonicznych łączy spadła o 6,5 proc. Jednak przychody TP SA z telefonii stacjonarnej spadły po pierwszym półroczu spadły tylko o 3,6 proc.

"Na rynku utrzymuje się tendencja zastępowania telefonii stacjonarnej przez telefonię komórkową, a ponadto segment usług głosowych TP znajduje się nadal pod silną presją ze strony regulatora i konkurencji" - napisano w komunikacie TP SA.

...przybywa konkurentów,...

Grupa planuje w najbliższym czasie uruchomienie telewizyjnego kanału sportowego oraz usług satelitarnych - wszystko pod marką Orange. Natomiast pod koniec roku PTK Centertel, operator sieci komórkowej Orange, planuje otworzyć także nową usługę telefonii stacjonarnej.

- W ramach istniejących rozwiązań regulacyjnych Centertel rozpocznie świadczenie usług telefonii stacjonarnej w oparciu o umowę hurtową TP - zapowiedział prezes TP SA Maciej Witucki.

Wszystkie zmiany oznaczać mogą zmierzch produktów marki TP (Neostrada, plany TP w telefonii stacjonarnej) na rzecz marki Orange we wszystkich kluczowych dla niej segmentach.

...a koncern zwiększa zyski

Przychody grupy TP SA w drugim kwartale 2008 roku wzrosły do 4,52 mld zł z 4,51 mld zł rok wcześniej i były zgodne z oczekiwaniami analityków na poziomie 4,52 mld zł.

Zysk operacyjny w drugim kwartale 2008 roku wzrósł do 984 mln zł z 677 mln zł rok wcześniej i był wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że będzie to 865 mln zł.

Po pierwszym półroczu zysk netto grupy wzrósł o 36,1 proc. do 1,379 mld zł, przychody zwiększyły się o 1,1 proc. do 9,047 mld zł, a zysk operacyjny wzrósł do 1,924 mld zł z 1,464 mld zł rok wcześniej.

sm/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane