• rozwiń

UBS wpuszcza śledczych

Już nie 17, a 52 tysiące - informacje o tylu swoich amerykańskich klientach ma ujawnić władzom federalnym USA szwajcarski bank UBS. bankowy gigant jest obwiniany o to, że pomagał swoim zamożnym klientom ukrywać dochody przed amerykańskim fiskusem.

Eksperci mówią o wstrząsie dla całego szwajcarskiego sektora bankowego i dla samego pojęcia tajemnicy bankowej.

Jak podaje Departament Sprawiedliwości USA, amerykańscy klienci mieli w UBS ponad 32 tysiące tajnych kont z gotówką i ponad 20 tysięcy kont, na których ukrywali przed fiskusem papiery wartościowe.

Według sądu w Miami, gdzie toczy się sprawa, na kontach było w sumie około 15 miliardów dolarów. Bank UBS zgodził się już zapłacić amerykańskim władzom 780 milionów dolarów kar i odsetek, a także ujawnić część nazwisk klientów.

Według władz Szwajcarii bank musiał się na to zgodzić, by uniknąć zarzutów natury kryminalnej, które mogłyby zaszkodzić całej gospodarce kraju. Minister finansów Szwajcarii Hans-Rudolf Merz podkreślił, że skandal nie oznacza pogwałcenia reguł tajemnicy bankowej.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane