• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ubranka dla niemowląt będą droższe?

Ubranka dla niemowląt będą droższe?
Foto: TVN24 Foto: VAT na ubranka i obuwie dla dzieci może wynosić 22 proc.

Komisja Europejska nakazała Polsce podwyższyć VAT na ubranka dla niemowląt i buty dziecięce z 7 do 22 proc. Ministerstwo Finansów jeszcze nie zdecydowało o ewentualnej podwyżce.

- Decyzja co do dalszych działań w sprawie stosowania obniżonej stawki względem ubranek dla maluchów zostanie podjęta po przeanalizowaniu argumentów prawnych zgłoszonych przez Komisję - poinformował rzecznik resortu Jakub Lutyk. Zaznaczył, że ewentualna niezgodność stanowiska resortu z tym Komisji Europejskiej nie oznacza skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Państwo członkowskie ma prawo przedstawić swoje argumenty na zarzuty Komisji, a ta, po zapoznaniu się ze stanowiskiem danego państwa decyduje, czy sprawę skierować do Trybunału.

Komisja nakazuje

W czwartek Komisja Europejska nakazała Polsce podwyższenie do 22 proc. stawki VAT na ubranka dla niemowląt i buty dziecięce. Zdaniem KE, Polska niezgodnie z unijnym prawem stosuje obniżoną stawkę w wysokości 7 proc.

To już drugi list KE w tej sprawie. Jeżeli polskie przepisy nie zostaną zmienione w ciągu dwóch miesięcy, sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE. Zgodnie z unijnymi dyrektywami, obniżoną stawkę VAT można stosować tylko w odniesieniu do ściśle określonych towarów i usług. A ubranka dla niemowląt i buciki dziecięce nie figurują na odpowiednich wykazach. - W związku z powyższym, stosując w tych przypadkach obniżoną stawkę VAT Polska narusza prawo UE - podkreśla KE w komunikacie.

mwr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane