• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ubożsi zapłacą mniej za prąd

Ubożsi zapłacą mniej za prąd
Foto: TVN24 Foto: Prąd dla najuboższych będzie tańszy

Ministerstwo Gospodarki wie już komu i jak ulży w płaceniu rachunków za prąd. 600 tysięcy najuboższych rodzin mogłoby uzyskać prawo do ok. 30-proc. ulgi od normalnej ceny do określonej ilości energii elektrycznej - zakłada projekt resortu. Ilość ta byłaby uzależniona od liczebności rodziny.

Jak powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska nad projektem pracują trzy ministerstwa: gospodarki, pracy i polityki społecznej oraz finansów, wypracowano założenia do zmiany prawa. Podkreśliła,że prace są zaawansowane, a projekt może być gotowy już we wrześniu.

- Wyliczono mniej więcej 30 proc. ulgę w stosunku do cen normalnie funkcjonujących w gospodarstwach domowych, która finansowana byłaby przez spółki energetyczne, a refundowana tym spółkom przez ulgi w podatku VAT w tej samej wysokości - wyjaśniła.

Ubodzy pionierami wolności

Na początku sierpnia wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiadał, że resort gospodarki w październiku przedstawi w Sejmie projekt wsparcia odbiorców energii elektrycznej o niskich dochodach. Przyjęcie proponowanego rozwiązania, zdaniem Pawlaka, pozwoliłoby uwolnić ceny prądu dla odbiorców indywidualnych na początku przyszłego roku.

- Będzie ono polegać na tym, że tzw. wrażliwi odbiorcy energii, którzy mają trudną sytuację dochodową i kwalifikują się do pomocy społecznej, będą mieli możliwość uzyskania tańszej energii elektrycznej, do określonej wysokości, bezpośrednio w zakładach energetycznych - wyjaśnił Pawlak. Dodał, że koszty tego rozwiązania zakłady energetyczne będą kompensować w rozliczeniach podatkowych.

mkg//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane