• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Brazylia

Ubóstwo na świecie? "Istnieje z winy polityków, nie z powodu braku środków"

Ubóstwo na świecie? "Istnieje z winy polityków, nie z powodu braku środków"
Foto: sxc.hu Foto: Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rolnictwa i Wyżywienia uznała Brazylię za znakomity przykład skutecznej walki z głodem i skrajnym ubóstwem

Brazylijska minister ds. rozwoju społecznego i walki z głodem Tereza Campello oświadczyła w piątek, nawiązując do doświadczeń swego kraju, że skoro na świecie utrzymuje się to zjawisko, "to nie z powodu braku środków, lecz jedynie z winy polityków".

Tereza Campello powołuje się na przykład Brazylii. - Gdyby w latach 90. ubiegłego stulecia spytano Brazylijczyków o możliwość położenia kresu skrajnemu ubóstwu, odpowiedzieliby, że to mrzonka - powiedziała.

Tymczasem "obecnie mamy za sobą drogę, na której mamy osiągnięcia, pokazujące, że zwalczenie skrajnego ubóstwa jest celem realnym" - dodała szefowa resortu stworzonego po pierwszych wyborach prezydenckich, wygranych 12 lat temu przez brazylijską Partię Pracujących.

Dobrze im idzie

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rolnictwa i Wyżywienia (FAO) uznała Brazylię za znakomity przykład skutecznej walki z głodem i skrajnym ubóstwem.

Według danych statystycznych opublikowanych przez ministerstwo, którym kieruje Tereza Campello, w liczącej 201 milionów mieszkańców Brazylii, sześć milionów, to jest 3,1 proc. ludności, nadal żyje w skrajnym ubóstwie. Ich przeciętne dochody wynoszą mniej niż 1,25 dolara na osobę dziennie.

W porównaniu z 2003 rokiem, kiedy statystyki FAO wymieniały jako osoby żyjące w ubóstwie 24,6 proc. ludności Brazylii, w ubiegłym roku odsetek ten zmalał do 8,8 proc.

Według kryteriów Banku Światowego, tylko 1,1 proc Brazylijczyków żyje obecnie w warunkach "chronicznego ubóstwa".

Zgodnie z tymi kryteriami, rodzinę uważa się za "żyjącą w chronicznym ubóstwie", jeśli niskim zarobkom towarzyszą jeszcze co najmniej trzy spośród następujących problemów: brak dostępu do edukacji, do wody pitnej, do kanalizacji, elektryczności, do telefonu, kuchni i lodówki oraz brak mieszkania, odpowiadającego podstawowym kryteriom cywilizacyjnym.

Pieniądze dla rodziny

Brazylijczycy wzrost poziomu życia zawdzięczają w znacznej mierze rządowemu programowi stypendiów rodzinnych, z których korzysta obecnie 50 milionów ludzi.

Program ten, jak oświadczyła minister Campello, pozwolił "stanąć na nogach" 14 milionom rodzin i będzie kontynuowany w ciągu najbliższych kilku lat.

W Brazylii, jak przyznała Tereza Campello, nie udało się jednak dotychczas zapewnić dostępu do dobrodziejstw nowoczesnych systemów wodociągowych i kanalizacyjnych niemal co czwartej rodzinie (24 proc).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane