• rozwiń

Ubezpieczyli gazoport na gigantyczną kwotę

Ubezpieczyli gazoport na gigantyczną kwotę
Foto: TVN24 Foto: Terminal budowany w Świnoujściu ma przyjmować 5 mld m sześc. gazu rocznie

Budowa terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu została ubezpieczona na 4,5 mld zł. W poniedziałek umowę w tej sprawie podpisały Polskie LNG i konsorcjum ubezpieczeniowe, którego liderem jest PZU SA.

Wysokość składki wynosi 18,5 mln zł, czyli 0,4 proc. sumy ubezpieczenia - poinformowało Polskie LNG, spółka realizująca inwestycję.

W konsorcjum ubezpieczeniowym poza PZU znaleźli się również: TUiR Warta SA, STU Ergo Hestia SA, Generali TU SA oraz TUiR Allianz.

"Generalny wykonawca inwestycji ma zawrzeć polisę od odpowiedzialności wobec osób trzecich i środowiska. Natomiast Polskie LNG ubezpieczyło pozostałe ryzyka: cargo, ryzyka montażowe, budowlane i związane z ewentualną utratą przyszłych dochodów" - powiedział prezes Polskiego LNG Zbigniew Rapciak. Dodał, że oferta ubezpieczenia wybrana w przetargu na 18,5 mln zł jest niższa niż zapisana w budżecie spółki.

Dodał, że zawarte w poniedziałek ubezpieczenie dotyczy tylko czasu budowy terminalu, później będzie zawarte ubezpieczenie jego funkcjonowania.

Umowa większa niż rynek

Z kolei członek zarządu PZU SA Witold Jaworski podkreślił, że poniedziałkowa umowa jest jednym z największych kontraktów ubezpieczeniowych w Polsce.

- W zasadzie przekracza pojemność rynku - podkreślił. Wyjaśnił, że z tego względu członkowie konsorcjum podpisali umowę reasekuracyjną.

Zakończenie budowy terminalu LNG w Świnoujściu planowane jest na 30 czerwca 2014 roku. Pozwoli on na odbiór do 5 mld metrów sześć. gazu rocznie. Wartość inwestycji to blisko 3 mld zł.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane