• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ubezpieczyciele nie chcą dawać aut zastępczych

Ubezpieczyciele nie chcą dawać aut zastępczych
Foto: sxc.hu Foto: Na rekomendacji KNF zarobią firmy wynajmujące samochody

Towarzystwa ubezpieczeniowe zapowiadają walkę z nową rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego. Nakłada ona na nich obowiązek pokrycia z OC sprawcy kosztów wynajmu auta zastępczego dla tego, komu rozbito samochód. Z nowego przepisu cieszą się natomiast firmy assistance i wynajmujące samochody - liczą na sowity zarobek - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Sporna rekomendacja jest obecnie analizowana przez zakłady ubezpieczeń. – Nie komentujemy skutków rekomendacji, dopóki nie ustosunkujemy się oficjalnie do pisma KNF – zastrzega rzecznik PZU, Michał Witkowski. Komentarza odmawiają też inne towarzystwa.

Ubezpieczyciele mogą stracić miliony

Najprawdopodobniej ubezpieczyciele nie poddadzą się łatwo. Przyjęcie rekomendacji oznacza wyższe wypłaty o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset milionów złotych rocznie.

Jak sugeruje gazeta, towarzystwa mogą zmierzać do ograniczenia liczby osób uprawnionych czy skrócenia okresu pokrywania kosztów wynajmu auta zastępczego. Mają ku temu podstawę prawną, bo orzecznictwo sądów w zakresie przyznawania takiego prawa osobom fizycznym jest niespójne.

Na kłopoty - Rzecznik Ubezpieczonych

W takim przypadku Rzecznik Ubezpieczonych może wystąpić o rozstrzygnięcie tej kwestii do Sądu Najwyższego. - Analizujemy przykłady orzeczeń i jeśli wciąż będą pojawiały się spory dotyczące tej kwestii, rozważymy wystąpienie do Sądu Najwyższego – potwierdza Aleksander Daszewski z biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Tymczasem KNF może - nie czekając nawet na wyrok sądu - wydać decyzję nakazującą ubezpieczycielom dostosowanie się do wytycznych. W przypadku dalszego ignorowania rekomendacji, następnym krokiem Komisji może być wymierzenie kary.

mon ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane