• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ubezpieczyciele będą wiedzieć o tobie więcej

Ubezpieczyciele będą wiedzieć o tobie więcej
Foto: TVN24 Foto: Ubezpieczyciela już nie oszukasz

Nawet 10 proc. kierowców oszukuje w deklaracjach składanych ubezpieczycielom. Towarzystwa łączą siły i chcą temu przeciwdziałać. Uzgodniły, że powstanie wspólna baza informacji o polisach OC, które posiada aż 17 mln Polaków - pisze "Rzeczpospolita".

Bazę danych o ubezpieczonych stworzy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. – Baza pozwoli dostosować składkę do rzeczywistego przebiegu ubezpieczenia – zauważa w rozmowie z "Rz" Witold Jaworski, przewodniczący rady UFG. Dotychczas klient, zmieniając ubezpieczyciela, jedynie deklarował przebieg swojej historii ubezpieczeniowej. W praktyce oznaczało to, że osoby z dużą wypadkowością zmieniały firmy, gdy te nie chciały naliczyć im zniżek, a kolejny ubezpieczyciel na podstawie informacji od nowego klienta ustalał wysokość składki.

Teraz ma się to zmienić. Niektóre z biorących udział w programie pilotażowym firm już wystąpiły do nieuczciwych klientów o dopłatę składki. Klienci bezszkodowi mają z kolei docelowo zapłacić proporcjonalnie mniej.

Niemal 100 proc. rynku

Umowę potwierdzającą przystąpienie do programu podpisało w czwartek 25 z 29 firm ubezpieczeniowych, do których trafia 99,8 proc. składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

System ruszy w ciągu 14 dni od podpisania umowy przez wszystkie firmy oraz po spełnieniu przez nie minimalnych progów przekazanych do bazy informacji. W tej chwili prawo korzystania z systemu ubezpieczyciel uzyskuje po przekazaniu informacji o co najmniej 70 proc. polis, 30 proc. zdarzeń oraz 30 proc. wypłat. UFG szacuje, że w tej chwili warunki spełniło około 50 proc. firm - pisze "Rz".

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane