• rozwiń

Ubezpieczyciel ma zapłacić za naciąganie klientów

Ubezpieczyciel ma zapłacić za naciąganie klientów
Foto: sxc.hu Foto: Umowa swoją drogą, a życie swoją

Prawie 1,6 mln zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na towarzystwo ubezpieczeniowe HDI-Gerling Życie. Urząd uznał, że firma niezgodnie z prawem pobierała od swoich klientów wyższe niż ustalone w umowie opłaty. Firma odwołała się do sądu.

Chodzi o jeden z produktów oferowanych przez HDI-Gerling Życie: ubezpieczenie na życie z funduszem "Multiaspekt", które łączy ze sobą funkcję ochronną ubezpieczenia oraz gromadzenia kapitału.

Wątpliwości UOKiK wzbudziło pobieranie od ubezpieczonych opłat wyższych niż wynikało z umowy. Okazało się, że ubezpieczyciel określił w umowie maksymalną wysokość opłat pobieranych przez pierwsze trzy lata obowiązywania polisy - nie wyżej niż 2,5 proc. sumy zadeklarowanych składek. W praktyce spółka - oprócz ustalonej kwoty - dodatkowo obciążała konsumentów w każdym roku obowiązywania kontraktu opłatą w wysokości czterech proc. wartości należnych składek.

Pobierali więcej niż w umowie

Według UOKiK ubezpieczyciel, naliczając wyższe niż ustalone w umowie opłaty, naruszył zasadę dotrzymywania umów. Konsekwencją działania towarzystwa było m.in. zmniejszenie składki lokowanej w fundusze kapitałowe, co miało bezpośredni wpływ na zysk w kolejnych latach obowiązywania polisy. Praktyka ubezpieczyciela trwała od listopada 2004 roku.

Prezes Urzędu uznała działanie Towarzystwa Ubezpieczeń HDI-Gerling Życie za niezgodne z prawem i nakazała zaniechania stosowania niedozwolonej praktyki. Na spółkę została nałożona kara w wysokości 1 mln 596 tys. 348 zł oraz obowiązek publikacji sentencji decyzji na stronie internetowej ubezpieczyciela oraz w jednym z ogólnopolskich dzienników.

Odwołali się

Decyzja nie jest ostateczna, a spółka odwołała się do sądu.

- HDI- Gerling Życie TU S.A. złożyło w przedmiotowej sprawie odwołanie. Towarzystwo nie zgadza się z interpretacją zapisów Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dokonaną przez Urząd - napisała oświadczeniu Karina Opalska, radca prawny HDI-Gerling Życie.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane